Aserbaidžaan lükkab Eurovisiooni eel maju kokku

 (3)
Aserbaidžaan lükkab Eurovisiooni eel maju kokku
AP/Scanpix

Aserbaidžaani presidendi İlham Äliyevi eestvedamisel on ehitatud särav Kristallhall, millest saab eeloleva Eurovisiooni lauluvõistluse kontserdisaal, kuid kriitikute sõnul on valitsus inimeste õigused jalge alla tallanud seoses mitme maja kokkulükkamisega.

Riik on kulutanud pealinna Bakuu ülesvuntsimiseks juba üle 50 miljoni manati (46 miljonit eurot). Kuid avaldamata on summa, mille eest ehitati 23 000-kohaline kontserdimaja, vahendab BNS.

Ehkki linnaplaneerimine on juba mitu aastat tagasi hakanud parkide, teede ja luksuskortermajade ehitamiseks lammutama vanu maju, on inimõiguslaste sõnul mõned linna südames olevad hooned lammutatud vaid Eurovisiooni tarbeks, eriti Kristallhalli lähiümbruses. Inimõiguslaste sõnul heidab selline teguviis varju kogu üritusele.

"Aserbaidžaani valitsus ei lammuta ainult kodusid, ta lammutab inimeste elusid," ütles Human Rights Watchi Euroopa ja Kesk-Aasia haru vanemteadur Jane Buchanan.

Eldar Gasimov ja Nigar Jamal tagasid mullu Saksamaal peetud võistlusel naftatootjariigile võidu oma lauluga "Running Scared".