Araabia riigid valmistuvad Jeemeni sõja suurimaks lahinguks, mis võib ÜRO sõnul nõuda veerandi miljoni inimese elu

 (27)
Araabia riigid valmistuvad Jeemeni sõja suurimaks lahinguks, mis võib ÜRO sõnul nõuda veerandi miljoni inimese elu
Sudaani võitlejad JeemenisFoto: AFP

Jeemenis šiiitide vastu võitlevate sunniidi riikide koalitsiooni üks juhtliikmeid Araabia Ühendemiraadid esitas ultimaatumi, et vastaspoole võitlejad lahkuksid täna Hodeidah´ sadamalinnast.

Vastasel korral lubab koalitsioon alustada pealetungi. Saudi Araabia ja Ühendemiraatide juhitud koalitsiooni kuuluvad ka Bahrein, Kuveit, Egiptus, Jordaania, Maroko, Senegal ja Sudaan, samuti toetavad seda USA, Suurbritannia, Türgi, Austraalia ja mitmed teised lääneriigid.

Hodeidah´s asub Jeemeni suurim sadam. Ühtlasi on see ainus šiitide Houthi liikumise käes olev sadam ja peamine juurdepääsukanal näljahädas vaevleva riigi toiduga varustamiseks. Iraani toetatud Houthi liikumise liider Abdul Malik al-Houthi on lubanud, et pealetungi korral ründavad tema võitlejad Punases meres liikuvaid naftatankereid.

ÜRO on hoiatanud, et võimaliku lahingutegevuse piirkonnas elab umbes 600 000 inimest ja halvemal juhul võib lahing tuua kaasa kuni veerand miljonit hukkunut. Eile alustas ÜRO linnast oma töötajate evakueerimist, Punane Rist/Punane Poolkuu tõmbas eelmisel nädalal välja 71 töötajat.