Analüüs: Soome otsene risk eurotsooni lagunemise puhul oleks 89 miljardit eurot

 (17)
Analüüs: Soome otsene risk eurotsooni lagunemise puhul oleks 89 miljardit eurot
Foto: Ester Vaitmaa

Soome otsene finantsrisk eurotsooni täieliku lagunemise puhul oleks 89 miljardit eurot, selgub ettevõtluskomisjoni (EVA) värskest analüüsist.

Soome ettevõtluse uurimisinstituudi ETLA juhi Vesa Vihriälä koostatud analüüsi järgi on Soome kohustused eurotsooni riikide juba kokku lepitud laenuprogrammides 14,1 miljardit eurot, kirjutab Helsingin Sanomat.

Peatselt käivituvas Euroopa stabiilsusmehhanismis ESM-is on Soome maksimaalsed kohustused 12,6 miljardit eurot.

Lisaks sellele on Soomel riske Euroopa keskpangasüsteemi kaudu.

Kui eurotsoon täielikult laguneks, võiks Soome panga keskpangasüsteemi kaudu saadav kahjum ulatuda 62 miljardi euroni.

Kui eurotsoonist lahkuks vaid Kreeka, võiks Soome kaotada oma osa võrra Kreeka keskpanga võlast ja Euroopa keskpanga ostetud Kreeka kollektiivsete laenude väärtusest. Soome osa nendes oleks Vihriälä arvutuste järgi 2,5 miljardit eurot.

Kui lisaks Kreekale lahkuksid eurotsoonist ka Iirimaa, Hispaania, Portugal ja Itaalia, võiks Soomel saamata jääda 33 miljardit eurot nende riikide valitsuste ja keskpankade poolt Euroopa keskpangast laenatud raha.

Vihriälä tuletab siiski meelde, et nii välja arvutatud maksimaalsed riskid on teoreetilised. Oletatakse, et kriisiriigid ei suudaks üldse oma võlgu tagasi maksta. Nii vaevalt juhtub, kirjutab Vihriälä.