Amnesty: ka Liibüa mässulised on toime pannud kuritegusid

 (8)
Liibüa mässulised
AFP/Scanpix

Inimõigusteorganisatsioon Amnesty International kutsus Liibüa rahvuslikku üleminekunõukogu üles astuma samme Muammar Gaddafi vastaste jõudude poolt toime pandud inimõiguste rikkumiste ärahoidmiseks. Amnesty teatel on ka mässulised seotud piinamiste ja mõrvadega.

Amnesty teatab oma raportis, et suurema osa kuritegudest Liibüa konflikti ajal on toime pannud kolonel Gaddafile lojaalsed jõud. Tahtlikult on rünnatud tsiviilisikuid, palju inimesi on kadunud ning meelevaldselt on inimesi vangistatud ja piinatud. Kogu seda tegevust võib Amnesty teatel nimetada sõjakuritegudeks, vahendab BBC News.

Ometi on inimõigusteorganisatsiooni teatel ka Gaddafi vastu võitlejad süüdi tõsistes kuritegudes.

Raport viitab mustade aafrikaste lintšimisele, keda on kahtlustatud Gaddafi värvatud palgasõduriteks olemises. Samuti on kättemaksuks tapetud ja piinatud Gaddafi vangi langenud sõdureid.

Amnesty teatel ei ole asjast veel täit pilti, kuid Liibüa opositsiooni juhtkonnal on palutud astuda samme oma poolehoidjate vaos hoidmiseks ning kuritegusid uurida. Samuti võidelda ksenofoobia ja rassismi vastu.

Liibüa ajutise valitsuse justiitsminister Mohammed al-Alagi ütles, et mässuliste tegevuse kirjeldamine sõjakuritegudena on vale, sest tegemist pole sõjaväelaste, vaid tavaliste inimestega, kes on teinud vigu.