Ametnik: NATO roll Liibüas võib sõja järel säilida

 (19)
Ametnik: NATO roll Liibüas võib sõja järel säilida
AFP/Scanpix

NATO kaalus kolmapäeval võimalusi säilitada mingi roll Liibüas ka pärast sõja lõppu, jäädes näiteks õhuruumi patrullima või relvaembargot jõustama, ütles alliansi ametnik.

Praegu püüab NATO õhurünnakutega Muammar Gaddafi režiimi riismeid alistuma sundida, kuid Brüsselis arutasid alliansi suursaadikud armeestaabi esitatud sõjajärgseid stsenaariume, vahendas BNS.

NATO tegevus Liibüas pärast sõja lõppu sõltub ÜRO-st, rõhutasid ametnikud, kelle sõnul soovitakse, et konfliktijärgse arengu juhtimise võtaks enda peale maailmaorganisatsioon.

NATO ei saada vägesid Liibüasse rahu valvama, see on kõigi alliansi liikmete kindel seisukoht, ütles tundmatuks jääda soovinud ametnik AFP-le.

"Mina näen peaminist huvidevaldkonda mingil kujul logistilises toetuses ÜRO missioonile," lisas ametnik, öeldes, et toetust võidakse anda nii merelt kui õhust. Peale selle võib allianss ka edaspidi valvata Liibüa õhuruumi ja jõustada relvaembargot, kui ÜRO seda palub.

NATO on teinud Gaddafi vägedele õhurünnakuid ning patrullinud Liibüa õhuruumi ja rannikut alates märtsist, mil ÜRO Julgeolekunõukogu andis talle mandaadi tsiviilelanikkonna kaitsmiseks.