Almatõs toimub Kesk-Aasia veetippkohtumine

 (3)
Almatõs toimub Kesk-Aasia veetippkohtumine
Reuters/Scanpix

Viie Kesk-Aasia riigi presidendid kogunevad Kasahstani suurimasse linna Almatõsse veetippkohtumisele. Veepuudus on piirkonna kõige põletavam probleem.

Kuivus ja vee ületarbimine on põhjustanud ökoloogilise katastroofi Araali meres, mis on viimaste aastakümnete jooksul 90 protsendi ulatuses kokku kuivanud, vahendab BBC News.

Jõgede ülemjooksudel asuvad riigid Tadžikistan ja Kõrgõzstan hoiavad oma mägedes ja veehoidlates ligi 80 protsenti Kesk-Aasia veevarudest.

Alamjooksul asuvad riigid – Usbekistan, Turkmenistan ja Kasahstan vajavad suurt hulka vett oma puuvilja- ja muude põldude niisutamiseks.

Nõukogude ajal võimaldas vahetussüsteem jagada riikidel omavahel vett ning energiaressursse nagu nafta ja gaas. See süsteem aga enam ei toimi.

Tadžikistan ja Kõrgõzstan, mis kannatavad kõige rohkem külmade talvede tõttu, on juba pikka aega püüdnud läbi suruda hüdroelektrijaamade ehitamist oma territooriumidele.

Usbekistan on kategooriliselt nende projektide vastu, väites, et hüdroelektrijaamade ja tammide ehitamine vähendaks sealsete niisutussüsteemide veega varustamist.

Venemaa, kellel on piirkonna veeressursside kasutamisel omad huvid, pole kohtumisele kutsutud.