Äliyev saavutas Aserbaidžaani presidendivalimistel oodatud ülekaaluka võidu

 (15)
Äliyev saavutas Aserbaidžaani presidendivalimistel oodatud ülekaaluka võidu
Foto: Sergei Grits, AP

Aserbaidžaani president İlham Äliyev saavutas kolmapäeval toimunud presidendivalimistel ülekaaluka võidu ning võib kolmandal ametiajal jätkada oma isa poolt aluse pandud dünastia valitsemist, vaatamata marginaliseerunud opositsiooni väidetele, et valimised olid võltsitud.

Äliyevi poolt hääletas ligi 85 protsenti valijatest ning peamine opositsioonikandidaat Cämil Häsänli jäi temast kaugele maha, vahendab AFP.

Üle tuhande presidendi toetaja alustas pidutsemist juba enne ametlike tulemuste teatavaks tegemist popkontserdil Bakuu kesklinnas.

„Me võime öelda, et İlham Äliyev on valitud presidendiks veel viieks aastaks,“ ütles Äliyevi valitseva Uue Aserbaidžaani partei peasekretär Äli Ähmädov.

Häsänli kampaaniameeskond on aga juba väitnud, et toimus massiliselt valimisreeglite rikkumisi ning lubas tulemusega mitte leppida.

51-aastane Äliyev tuli võimule 2003. aastal pärast oma isa Heydär Äliyevi surma. Viimane oli riiki presidendina valitsenud eelmised kümme aastat.

Noorem Äliyev valiti 2008. aastal tagasi 89-protsendise toetusega, kuigi lääne vaatlejad ei pidanud neid valimisi ei vabadeks ega ausateks. 2009. aastal korraldas Äliyev referendumi, mis lubas tal ka kolmandaks ametiajaks kandideerida.

Äliyev ei osalenud enne valimisi teledebattidel ega avalikel kampaaniaüritustel.