Ajaleht: Pasi soomuk ei kaitse Afganistanis pommide eest

 (60)
Patria Pasi soomukid
Foto: Andres Putting

Soome ajaleht Helsingin Sanomat nendib, et Soomes valmistatav isikoosseisu transportimiseks mõeldud soomuk Pasi ei kaitse sõdureid teeäärsete pommide eest. Viimati tuli selle kohta meeldetuletus laupäeval, kui hukkus Pasi esiistmel istunud Rootsi sõjaväelane.

Eelmisel korral sõitis Pasi teeäärse pommi otsa üle aasta tagasi, kui hukkus kaks Eesti sõdurit, kirjutab Helsingin Sanomat.

Pasi on algselt mõeldud kaitsma vaid käsirelvatule ja kildude eest. Soomust on küll paksendatud, aga seda ei saa teha lõputult, et sõiduk ei muutuks raskeks ja aeglaseks.

„Kui panna piisavalt lõhkeainet, ei pääse sellest ükski soomuk, olgu see siis Pasi või tank,” ütles Soome rahuvalvajate liidu väljaõppeülem Heikki Pietilä.

Teeäärsete pommide tüübid erinevad kanistritesse pakitud paarikilostest lõhkekehadest mitmete kokku liidetud granaatideni.

Kolonelleitnant Esko Puskari Soome maaväe materjaliteenistusest väidab, et Pasi täidab kõik rahvusvahelised nõuded.

„Sellest hoolimata sõiduk üksi, olgu see siis ehitatud kuidas tahes, ei saa tagada sajaprotsendilist turvalisust,” ütles Puskari.

Panssari-Sisu ehk Pasi on kasutusel mitmetes riikides. Lisavarustuseta kaalub see 13 tonni. Soomes kasutusel olev tank Leopard kaalub enam kui neli korda rohkem.