Ahmadinejad peab Iisraeli surevaks riigiks

 (23)
Mahmoud Ahmadinejad, Iraani president
Reuters/Scanpix

Iraani president Mahmud Ahmadinejad ütles eile, et Iisrael on suremas ja tema 60. aastapäeva pidustused on püüd vältida tema hävingut.

Iraan ei tunnusta Iisraeli ja Ahmadinejad on korduvalt üles kutsunud Iisraeli hävitama. Iraani ja Iisraeli vahelised vastastikused ähvardused on intensiivistunud alates 2005. aastast, kui Ahmadinejad ütles kõnes, et Iisrael pühitakse ühel päeval maakaardilt ning et holokaust on müüt, vahendab Associated Press.

„Piirkonna rahvad vihkavad seda võltsrežiimi ja juurivad selle välja, kui neil vähegi võimalus avaneb,” ütles Ahmadinejad eilses teleesinemises.

Iisrael peab Iraani tõsiseks ohuks Iraani toetuse tõttu Hizbollah’ ja Hamasi võitlejatele, Iraani tuumaprogrammi tõttu ning Iraani tuumavõimeliste rakettide tõttu, millega on võimalik Iisraeli rünnata.

Iraan on varustatud Shahab-3 rakettidega, mille tegevusulatus on 2000 kilomeetrit. Iisrael asub Iraanist umbes 1000 kilomeetri kaugusel läänes.

Iisraeli usutakse omavat suurt tuumarelvade varu, kuid riik ei ole kunagi nende olemasolu ei eitanud ega ümber lükanud.

Iraani sõjaväelased on hoiatanud, et Iraan hävitab Iisraeli tuumareaktori Dimonas, kui juudiriik ründab Iraani tuumarajatisi.