Ahmadinejad: arvutiviirus ründas Iraani tuumajaamu

 (13)
Ahmadinejad: arvutiviirus ründas Iraani tuumajaamu
AP/Scanpix

Iraani president Mahmud Ahmadinejad möönis avalikult, et arvutiviirus kahjustas paljusid uraani rikastamisel kasutatavad tsentrifuuge riigi tuumajaamades.

Presidendi kinnitusel paigutasid pahavara seadmetesse riigi vaenlased. Viirus põhjustas Ahmadinejadi kinnitusel siiski piiratud kahju ja praeguseks on programm eemaldatud, kirjutab AFP.

"Õnneks meie spetsialistid avastasid selle ja enam ei ole see suuteline kahju põhjustama," ütles Ahmadinejad pressikonverentsil.

Arvutiturbega tegelev Symantec arvas juba varem käesoleval kuul, et arvuteid saastanud Stuxnet-pahavara oli algselt suunatud tõenäoliselt Iraani tuumaprogrammi vastu. Iraani ametivõimud on varem eitanud, et Stuxnet või mõni muu pahavara oleks mõjutanud riigi uraanirikastamisprogrammi.

Rikastatud uraani saab kasutada nii tuumareaktorite energiaallikana kui ka tuumarelvades. Iraani kinnitusel on nende uraanirikastusprotsess mõeldud ainult rahumeelsetel energiaeesmärkidel kasutamiseks, kuid lääneriigid kahtlustavad, et tegu on ennemini sõjalise eesmärgiga.