Aastavahetus Soomes: teade esimesest vigastusest tuli sisuliselt kohe peale ilutulestikku lubava kellaaja täitumist

 (88)
Weekend Festival 2018 ilutulestik
Foto: Kiur Kaasik

Soome päästeteenistus sai esimese väljakutse seoses ilutulestikuga koheselt peale paugutamist lubava kellaaja täitumist.

Nimelt võib Soomes ilutulestikku kasutada alates õhtu kella kuuest kuni öösel kella kaheni. Pääseteenistuse teatas Twitteris, et tänavu tuli esimene teade ilutulestikuga seotud vigastuse kohta sisuliselt kohe kell 18.

Sõnumis ei olnud lisatud, et kust piirkonnast teade vigastusest tuli, vahendab Ilta-Sanomate.

Soomes on hiljuti hakatu avalikult üha rohkem rääkima ilutulestiku keelustamisest. Näiteks on üle 21 000 inimese andnud allkirja algatusele, millega üritatakse ära keelata ilutulestiku müük tavainimesele, kirjutab päevaleht Aamulehti.

Keeld ei laieneks kõigile toodetele, vaid näiteks säraküünlad jääks edaspidigi lubatuks.

Kampaania algatajate seas on 14 erinevat ühendust, mille hulka kuuluvad arstid, puudega inimeste õiguste eest võitlejad ja loomakaitsjad. Üleskutse eesmärgiks on vähendada ilutulestikuga kaasnevate vigastuste ja probleemide hulka.

Soome arstide liidu esindaja Hannu Halila sõnul põhjustab ilutulestik igal aastal 10 kuni 20 silmavigastust, kuigi selgitustööd rakettide õigeks käitlemiseks on tehtud aastaid. „Kolmandik vigastatuid on lapsed ja noored," lisas Halila.

Seotud lood:

Lisaks suurendab ilutulestik õhusaaste hulka, kahjustab keskkonda ja tekitab loomadel suurt stressi, kirjutab Aamulehti.

Algatusele peavad järgmise aasta juuni alguseks toetusallkirja andma vähemalt 50 000 inimest, et see parlamenti arutusele jõuaks.