9. mail marsivad Moskva paraadil USA ja Briti väed

 (73)
9. mail marsivad Moskva paraadil USA ja Briti väed
Prantsuse võõrleegionärid 14. juuli paraadil AFP/Scanpix

Moskvas Teise maailmasõja Euroopa lahingute ja natsionaalsotsialismi purustamise 65. aastapäeva pidustustel osalemisest 9. mail teatasid sõjaaegse suure koalitsiooni riigid.

Venemaa pealinnas toimuvale võiduparaadile marsivad lisaks Venemaale ka teised endisaegse Saksamaa Kolmanda Reichi juhi Adolf Hitleri-vastase koalitsiooni liikmed, teatab Interfax.

Teiste seas osalevad Punase väljaku juubeliparaadil ka koalitsiooni võtmeriikide Suurbritannia, Ameerika Ühendriikide ja Prantsusmaa väeüksused, ütles Vene kaitseminister Anatoli Serdjukov ajakirjanikele.

See avaldus tehti pärast riigipea Dmitri Medvedev kohtumist kaitseministeeriumi juhtkonna ja sõjaväeringkondade ning laevastike juhatajatega.   

Baltimaade presidentidest on teada, et Leedu president Dalia Grybauskaitė on sõidust Moskvasse Iirimaa visiidi kasuks loobunud. Läti ja Eesti presidendid ei suuda ikka veel otsust langetada.

Lisaks üle paraadil marssivatele sõjaväelastele, soomustehnikale ja tuumarakettidele Topol-M, lendab 9. mail üle Punase väljaku ajaloo suurim kogus lennumasinaid - 165 Vene õhuväe lennukit ja helikopterit.