11-aastane tüdruk leidis arvatava viikingiaarde

 (17)
Viikingivõitlus viikingite külas
Viikingivõitlus viikingite külasFoto: Eero Vabamägi

11aastane rootsi tüdruk leidis vanaema nööbilaekast kuldse medali, mis ekspertide hinnangul võib olla viikingiaegse Taani kuninga Harald Sinihamba (958-986) mälestusmedal.

Kui 11aastane Maja Sielski tutvus koolis vanaaegsete müntidega, meenus talle vanaema nööbikarbis nähtud kuldne ese. Tüdruk otsis selle välja ning tema isa võttis ühendust arheoloog Sven Rosborniga, kes uuris medali ehtsust, vahendas yle.fi.

Ümmargusel medalil on tekst Harald Gormsson, Taani kuningas, Skåne, Jumne, Oldenburg. Kuldmedal oli leitud Poolast Wolini linna lähedal olevast kiriklast 1840. aastal. Varem Jumne nime kandnud Wolin oli viikingiajal õitsev kauplemiskoht. "See on arvatavasti paik, kuhu Harald Sinihammas maeti," ütles Rosborn Rootsi ringhäälingule. Rosborni hinnangul on medal ehtne, kuid täiesti kindel selles veel olla ei saa.

Lundi ajaloomuuseumi arheoloog Gitte Ingvardson on aga kahtleval seisukohal ning leiab, et tegu võib olla hoopis 19. sajandil valmistatud esemega. "Kuid kindlalt ma seda väita ei saa," nentis Ingvardson.

Pilti arvatavast viikingiaardest näeb siit!