Viimase kolme-nelja aastaga on asjad läinud väga halvaks. Ma ei mäleta oma täiskasvanuelus sellist aega, kus ühiskond oleks arvamusruumis nii katki tehtud. Suguvõsa kogunemistel ja jõululauas on sageli juba olukord, kus poliitikast üritatakse mitte rääkida, et mitte tülli minna. Samas kui sa poliitikast ei räägi, siis tähendab see seda, et sa ei räägi Eestist: mis tuleks teisiti teha, mida arendada jne. Sellest enam ei räägita, sest kardetakse tülli minna. Palju on sildistamist ja ründamist. Kui veel kümme aastat tagasi said inimesed Ansipi peale pahaseks, kui ta süüdistas kedagi „seemnete söömises”, siis ühiskond reageeris teravalt. Kuid täna oleme me oma arvamuskultuuriga jõudnud sinna, et me isegi ei reageeri enam sellistele asjadele. Selle tulemuseks on paljude inimeste võõrandumine poliitikast, teisalt jäävad mõned lihtsalt vait ja kolmandad saavad hoopis kurjaks
Aga kuidas me eesti ühiskonna jälle terveks ja tugevaks saame?
See eeldab uute liidrite esile kerkimist. Need inimesed peavad seda poliitilist kultuuri muutma. See sõltub juhtidest ja nende enda väärtustest.
Aga kui viiendikule valijatest meeldibki, et kuskil internetis teeb poliitik nilbet nalja ja lobiseb mingis Rapla raadios rumalusi? Kas neid tuleb ignoreerida?
Valija võib öelda ja arvata ning Facebook-is ebaviisakalt käituda. Kuid küsimus on liidrites- kas kiita takka , nautida seda ja teha kõik selleks, et säärased kommentaarid ilmuksid või siis anda selge sõnum, et selline käitumine ei ole okei.
*Sellest sügisest avaldavad ekspertkommentaatorid oma arvamusi edaspidi Ärilehe, päevauudiste, välisuudiste, Naisteka, Kroonika, Forte, Arvamuse ja Delfi Spordi rubriikides.