SUURES PILDIS: Vaata, kuidas paigaldatakse kotkakaamera!

 (25)
Foto: Ilmar Saabas

Menukate kotkakaamerate töölepanek polegi nii lihtne, kui arvutist otseülekannet vaadates võib tunduda... Kotkamehed kavatsevad taas käivitada paar veebikaamerat, mis on interneti vahendusel juba aastaid sadadele tuhandetele loodushuvilistele üle kogu maailma vaatamisrõõmu pakkunud. Üks kaamera on vaja vanast kohast ümber tõsta merikotkapaari Linda ja Sulevi uue pesa juurde, teine on vaja töökorda seada merikotkaste talvise söötmisplatsi juures. Kuna päev on lühike, aga tegemist palju, kutsusid kotkaklubi mehed Renno Nellis ja Urmas Sellis Eesti Päevalehe endale appi. Vaata fotoülevaadet ning videot, kuidas paigaldustööd läksid!

Loe lähemalt SIIT!

Vaata videost, kuidas paigaldus käib!

Noarootsis valinud uue pesakoha inimasustusele üllatavalt lähedale: lähim maja jääb vaid neljasaja meetri kaugusele ja pesa juurde kostab ka Haapsalu maantee liiklusmüra. Siiski, vaated on imeilusad.

Foto: Ilmar Saabas

Ei, see ei ole vannitoa uks, mis kotkameestel kaasas on. Need on päikesepaneelid, mida on vaja, et otsepilt kotkakaameras ei katkeks.

Ka fotograafil ja ajakirjanikul tuleb võserikust koos seljakottide, kaablirulli ja päikesepaneelidega läbi tungida, samal ajal kui okstelt pudeneb krae vahele kilode kaupa lund. Esialgne eesmärk on pesakaamera akude laadimiseks elektrit tootvad päikesepaneelid kindlalt paika saada, sest kaamera on vaja peagi uues kohas tööle panna, et linnud jõuaksid sellega enne pesitsusaega ära harjuda.

Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas

Paneelidele sobiliku koha leiame kotkapesast umbes 80 meetri kaugusel ühes päikesele avatud võsasopis. Pinnas on vesine, kohati tuleb põlvini mudas ukerdada. Hakkame paneelide jaoks käepärasest materjalist ehk noortest leppadest vaiadel seisvat alust meisterdama.

Lindast ja Sulevist pole õnneks kippu ega kõppu ning saame rahulikult tööle keskenduda. Õnneks sellepärast, et kotkad on kodurahu häirimise vastu väga tundlikud. Renno ja Urmas arvavad, et küllap on Linda ühes Suleviga suundunud toitu otsima kaugemale Saunja lahele, vaba vee äärde.

Saagides, vaiu vetruvasse pinnasesse tagudes ja naelu kopsides kulub mitu tundi, kuni asi valmis saab.

Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas

Õhtuhämaruses saame kaamera lõpuks puu otsa kinnitatud. See pole mingi amatöörlik vidin, vaid tegemist on väga võimsa ja teravat pilti edastava veebisilmaga. Urmas märgib seejuures, et kolmekümnekordse optilise suurendusvõimsusega kaameraga on võimalik kodus arvuti taga istudes vabalt neljakümne meetri kaugusel platsil toimetavate kotkaste rõngaid lugeda ja nii ka nende päritolu määrata.

Kaamerale tuleb elektriga elu sisse, kuid pildi ja heli edastamiseks hädavajalikku ühendust lähima mobiilimastiga saada ei õnnestu. Kui asjad sujuvad, peaks söögiplatsi kotka-TV käivituma siiski juba sel nädalal. Ka Linda ja Sulevi pessa võime veebikaamera vahendusel piiluma hakata ilmselt juba selle aasta sees.

Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas


Foto: Ilmar Saabas

Vaata fotogaleriid!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.