SUURES PILDIS: Vaata, kuidas käib õppetöö Johannese koolis Rosmal

 (8)
Foto: Hendrik Osula

Kolmveerandtunni autosõidu tee kaugusel Tartust, Rosmal, asub Johannese kool ja lasteaed. Ajaloolises kohas, kus sündis üle-eelmisel sajandil silmapaistev pedagoog Johannes Käis, asub kool, mis ongi oma nime just viimase järgi saanud. Tegu ei ole aga tavalise kooliga, nimelt on tegu Eesti lõunapoolseima Waldorfkooli ja lasteaiaga.

Tunnid koolis algavad kell 9 hommikul. Lapsed tulevad kooli nii lähedal asuvatest asulatest kui ka Võru- ja Tartumaalt. Esmalt teen tutvust lasteaiaga, mis asub vanas koolimajas. Sealsetel lastel on hommikune mängutund ja kõik toad on naeru ja tegevust täis. Esialgne pelglikkus kaob mõne minutiga ja varsti juba ollakse valmis näitama oma mänguasju ja mängima ühepoolset peitusemängu külla tulnud kaameramehega.

Foto: Hendrik Osula
Foto: Hendrik Osula


Osad lapsed eelistasid mängida nukumajaga, samal ajal, kui teised hüppasid mööda tube ringi.

Foto: Hendrik Osula


Tasakaalutorni ehitamise demonstratsioon.

Foto: Hendrik Osula


9.45 kõlistas koolimajas üks õpetaja kellukest, mis tähistas vahetunni algust. Pea silmapilkselt jooksid koolimajast välja õpilased ja suundusid nõlva poole, et vahetund aktiivselt talvemõnusid nautides sisustada.

Foto: Hendrik Osula
Foto: Hendrik Osula


Stiilinäide, kus kelku ei ole vajagi.

Foto: Hendrik Osula


Tunni ajaks asetati kelgud ukse taha puhkama.

Foto: Hendrik Osula


Järjekordne kellakõlin tähistas järgmise tunni algust ja lumised õpilased suundusid tarkusi omandama. Esimesena suundusin 4-5. klassi muusikatundi. Kuna Waldorfpedagoogikas on rütmidel ja rütmikal suur tähtsus, alustati tundi kohe rütmiharjutusega. Peale sissejuhatavat harjutust võtsid pooled õpilased oma kottidest välja plokkflöödid ning teine pool klassist sai enda kätte keelpillid. Hakati harjutama igakuiseks koolisiseseks esinemiseks.

Foto: Hendrik Osula
Foto: Hendrik Osula


Õpilased istusid ringis, nii on parem üksteist kuulda.

Foto: Hendrik Osula


Järgmisena suundusin 7. klassi kunstitundi, kus kunsti kõrval õpiti ka teadmisi astronoomiast. Nimelt tunni alguses õpetaja rääkis lühidalt päikesesüsteemist ja selle toimimisest, seejärel hakkasid õpilased joonistama oma nägemust asteroidist.

Foto: Hendrik Osula
Foto: Hendrik Osula


Võõrkeeli hakatakse Waldorfkoolides õppima varakult, nii õpivadki teise ja kolmanda klassi õpilased koos vene keelt. Ainus erinevus seisnes selles, et teise klassi õpilased õpivad keelt ainult suuliselt, kuid alates kolmandast klassist õpitakse juurde ka kirjakeelt. See aga koos õppimist ei seganud.

Foto: Hendrik Osula
Foto: Hendrik Osula


Varsti aga suundusid õpilased aulasse proove tegema lähenevaks esinemiseks ja mind ootasid kooli vanimad – 9. klassi – õpilased, kes täiendasid oma teadmisi bioloogias. Klass oli väga mehine, nimelt moodustas klassikollektiivi 4 noormeest, kes valmistusid eelseisvaks kontrolltööks.

Foto: Hendrik Osula


Lõunasöögiks kogunesid kõik õpilased suurde söögisaali, kus neid ootasid makaronid ja kodune kaste. Õpilased olid jagatud klassikomplektide kaupa laudade taha ning kui kõik olid oma koha leidnud, lugesid nad kõik koos söögipalvet, kuna waldorfpedagoogika on tihedalt seotud usuga. Seda oli näha ka klassiruumides, kus igas klassis leidis mõne pildi või meene, mis oli seotud kristlusega. Õpilased sõid kiirelt kõhu täis ja suundusid taas õue mängima.

Foto: Hendrik Osula

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.