SUURES PILDIS | Soolaste linnatänavate saladus

 (49)

Lugu sellest, kuidas ja kui palju Tallinna kesklinnas tänavaid soolatakse. Kõik me teame ju, et Eestis on neli aastaaega ja tänu vanajumalale või kellele iganes näeme me vahel ka lund ning jääd ja sellega tabab meid samal ajal nii siiras talverõõm, kui kibe äng libedate tänavate ees.
Tänavapuhastuse Aktsiaselts haldab ja hooldab Tallinna tänavaid ja teid ning Kristiine LOV kõrvaltänavaid kokku ca 1,14 miljon ruutmeetrit. Üksjagu tööd tublidele masinatele ja inimestele.


See siin on sool (NaCl) ja ta tuleb laevaga Valgevenest ja Saksamaalt. Sool "töötab" (inimkeeli; sulatab)kuni 8-9 külmakraadini. Sügisel, enne talve on siin soola 3000 tonni.

See on aga Kaltsiumkloriid (CaCl). Tibake kangem ja kordades kallim, kui sool . See aine sulatab jääd 15-16 külmakraadini, aga üldiselt kasutatakse seda veega lahustatud kujul ja selleks, et kuiv kloriid ei lendaks tänavalt minema.

Lumetõrjeks on kasutusel 14 suurt puistur-sahka sõiduteede tarbeks ja lisaks veel 14 puistur-sahka (jeebid, traktorid) kõnni-ja rattateede puhastamiseks.

Kopp võtab ühe ampsuga 2 tonni soola ja tõstab selle puistur-saha kasti.

Autojuht läheb ja veendub, et sool õigesse kohta ikka satuks.

Sool on kohe kastis ja sõit võib alata.

Veidike kohendamist enne tänavatele sööstmist. Sool aetakse kastis ühtlaselt laiali.

Siit ta varsti välja lendab, oma soolast tööd tegema.

Soolaseinal on jälle kopp ees. Tallinna kesklinna kulub päevas, olenevalt ilmast, umbes 15-60 tonni soola.