SUURES PILDIS: Optilised efektid Surmaorus ehk miks auto lendab

 (24)
Death Valley California USAFoto: DAVID MCNEW, AFP

Sel nädalal on maailma kõige "kuumem" koht konkurentsitult USAs Californiast Nevadani laiutavas rahvuspargis asuv kõrb nimega Surmaorg. Just siin oodati teisipäeval maailma läbi aegade kuumima ilma rekordi purustamist. Siiski, kuigi temperatuur on seal sel nädalal tõusnud kohati juba 55 kraadini (Celsiuse järgi), siis saja aasta tagusest maailma kõigi aegade kuumarekordist - 56,7 kraadi (134 kraadi Fahrenheiti järgi), jääb veel natuke puudu. Kuid kuumus loob kõrbe väga erinevaid põnevaid optilisi illusioone. Miks näiteks hõljub auto õhus?

"See optiline efekt tuleb sellest, et tee kohal on õhk soojem ning sooja õhu murdumisnäitaja on külma õhu murdumisnäitajast väiksem. Selletõttu tekib teepinna lähedal täielik peegeldus. See virvendus, mida sa näed, midagi nagu veelombi sarnast, kuid see on tegelikult hoopis taeva peegeldus. Just see loobki efekti – tundub, et auto rataste all ongi õhk," seletas ka vahel kuuma ilmaga kodumaistel asfalteedel tekkiva illusiooni lahti füüsik Aigar Vaigu.

Kuid mitte kõigele ei oska teadlased seletust anda. Delfi teadusportaal Forte lahkas täna müsteeriumi Death Valley "purjetavate kivide" kohta. Nimelt on seal juba aastakümneid täheldatud, et suured kivimürakad liiguvad mööda kõrbe, jättes endast maha sügava jälje.  Loe juba lähemalt SIIT!

Siiski, hoolimata kuuma-hoiatustest, on kogu nädala Death Valley meelitanud kohale leitsakuturiste. Muuhulgas on nad jäänud fotoagentuuride pildimaterjalile proovides praadida ülekuumenenud kividel mune.  Vaata fotosid!

Death Valley California USA Foto: DAVID MCNEW, AFP


Death Valley California USA Foto: DAVID MCNEW, AFP


Death Valley California USA Foto: LUCY NICHOLSON, REUTERS


Death Valley California USA Foto: STEVE MARCUS, REUTERS


Death Valley California USA Foto: STEVE MARCUS, REUTERS


Death Valley California USA Foto: STEVE MARCUS, REUTERS