SUUR FOTOLUGU | Külm jaanuariöö Tartus politseinikuna. Relvastatud rööv, uljaspead ja leidmata jäänud liputaja

 (45)
Öö politseinikunaFoto: Argo Ingver

25. jaanuari õhtul, mõni minut enne kella kaheksat alustan öist vahetust Tartu politseijaoskonna juures. Olen töövari patrullpolitseinikele Vahurile ja Janettele. On reede õhtu ja see tähendab, et juhtuda võib nii mõndagi. Etteruttavalt - ma ei pidanud pettuma.


Ootan Tartu politseimaja ukse taga selle õhtu välijuhti ja nimekaimu Argo Arukaset, kes on tänase öise vahetuse välijuht.


Välijuht Arukase tutvustab mind ühe mu täna öise portreteeritavaga - patrullpolitseinik Vahur.


Vahuri patrullipaariline on Janette, kes vaatab üle patrullitava piirkonna, tutvub sealsete varasemate vahejuhtumitega ning öiseks vahetuseks saadud ülesannetega.


Janette haarab kaasa alkomeetri, mis on politseinike igapäevane töövahend ning mille kasutamist tuleb ette ka eesootaval ööl.


Kell 20 kohtuvad patrullid ühisel instruktaažil. Selleks ajaks on politseinikud patrulliminekuks juba valmis – vorm on seljas ja kogu vajaminev varustus vööl.

Arukase viib läbi briifingu - kes-kus-kellega patrullib, tähelepanekuid eelneva vahetuse kohta jms.


Enne teele asumist peame mõnikümmend minutit veel ootama, sest eelmine ekipaaž ei ole väljakutselt tagasi jõudnud ning meile patrullautot järgmiseks vahetuseks vabastanud.


Teel kesklinna suunas sõites saime juba väljakutse Narva maanteele.


Esimeseks väljakutseks oli koheselt miskit eriskummalist – väidetavalt nägi keegi Narva maanteel liikumas liputajat. Tekib küsimus, et kes küll sooviks -13 kraadiga tänaval liputada, kuid ega hälbeline käitumine samas oota õiget ilma, aega või kohta. Sõelume piirkonnas ringi, et võimalikku korrarikkujat tabada, ent ei kohta ühtki kahtlast tegelast. Põikame läbi bensiinijaamast, et 12-tunniseks öövahetuseks esimene kohvikogus sisse tankida ning vahetusele õige hoog sisse anda.


Patrullpolitseinikele on osades tanklates kohvitops soodushinnaga. Öisel ajal on tanklad politseinikele ka kohad, kust tööks vajalikku infot hankida. Samal ajal, kui kohv valmib, suheldakse teenindajaga ning tehakse vajadusel juttu teiste tanklakülastajatega.

Näiteks Terminalis maksab kohv politseinikele vaid 1€.


Vahetuse vältel kohtuvad patrullid võimalusel ka omavahel, et infot vahetada ja muidu muljetada.


Liigume Ropka linnaosasse, kust teatatakse, et üks Honda on nõnda kehvasti pargitud, et teised mahuvad vaevu mööda. Otsime majade vahelt kirjeldusele vastavat autot, kui juba tuleb järgmine, kõige kõrgema väljakutse prioriteedi saanud väljakutse: Jaama tänava Selveris pandi toime relvastatud rööv. Olgu öeldud, et kui kaardirakendus näitas kohale jõudmiseks 12 minutit, oleme meie platsis umbes 4 minutiga. Liiklus on juba hõre ning kohati kasvab patrullsõiduki kiirusnumber kolmekohaliseks. Relvaga seotud juhtumitele reageerimisel on iga sekund arvel. Seda eriti olukorras, kus ohus võivad olla kümned kaupluses oste tegevad kõrvalised inimesed ja poetöötajad.

Vahur ja Janette arutavad, et relvastatud röövi korraldamine suures kaupluses tundub nõnda absurdne idee, et ehk on pigem tegu hoopis valeväljakutsega.Kohale jõudes on olukord juba kontrolli all. Õnneks olid poesolijad kaks alaealist poissi maha surunud ja ootasid politseid, kes olukorra üle võtaksid. Üks patrull oli seal samas piirkonnas ja saabusid meist mõni minut varemgi kohale. Kogu sündmus lahenes õnneks väga hästi, arvestades, et röövlitel olid kaasas õhkrelvad, kirves ja suur nuga. Üks appitulnud klient sai rüseluse käigus ka löögi kirvega, kuid üllatavalt lahkus olukorrast vaid kahe õmblusega. Pikemalt võib lugeda sündmuse kohta siit.

12-aastane noormees viiakse kiirreageerijate poolt minema.Meie ülesandeks oli viia 17-aastane röövis kahtlustatav nooruk uurija juurde ülekuulamisele.Vahur ja Janette valvavad noormeest seni, kuni uurijad lõpetavad menetlustoimingud kahtlustatavatega. Veendutakse muuhulgas, et mõlemad noormehed on kained. Arulagedale teole ajendas neid endi sõnul vajadus taskuraha järele.


Paneb imestama, mis nende poiste peas toimus, kui nad hambuni relvastatuna rahvast täis kauplusesse sisenesid. Liigume edasi politseimajja, et haarata kaasa eelmiselt patrullilt vabanenud elektrišokirelv, mis lähiajal saavad olema iga patrullpolitseiniku varustuse hulgas. Teatud olukordades on taser hea abivahend, millega saab ohtliku inimese teha kahjutuks distantsilt ning seda tõsisemate tagajärgedeta kui näiteks tulirelva kasutades. Taserist saadud elektrilaeng kestab mõned sekundid tehes ründaja kahjutuks, samas ei ole laeng inimese tervisele või elule kuidagi ohtlik.

Teeme kiire söögipausi Metro võileivakohvikus.


Öine lõunapaus. Vahur ja Janette ütlesid, et proovivad uuel aastal hoida saledamat joont ja süüa teadlikumalt ja tervislikumalt, kuid öises vahetuses on seda teha keerulisem kui päevases. Päeval saab käia näiteks söömas erinevaid päevapakkumisi, öösel peab leppima muu käepärase - enamasti võileibade, wrappide ja burgeritega.

Sel ööl on äärmiselt halb ilm, teeolud on väga halvad.


Liigume tagasi oma patrullmarsruudile. Jõuame Võidu sillale, kui märkame üht autot kurvis ohtlikult driftimas. Pöörame otsa seal samas ümber ja jõuame paarutajale Pikal tänaval järgi. Sõiduki ja selle juhi taustakontroll viitab, et liiklusrikkumistega on sama juht olnud varemgi politsei huviorbiidis.


Esialgu proovivad Vahur ja Janette heaga, kuid juht asub liiklusrikkumise osas jõuliselt ennast õigustavale positsioonile. Lühimenetlusega, mis tähendanuks talle mõni minut närvikulu ja 20 eurost trahvi, ei ole ta samuti päri.

Kuna kiire kompromiss liiklusrikkujale ei sobinud, vormistati protokoll ning võeti autojuhilt temapoolne selgitus juhtunule.


Selle juhtumiga liigub kuupäev juba järgmisesse päeva ning suundusime patrulliga edasi.

Ringtee tänaval märkame üht väikest sõiduautot, mille juht oli reavahetuse ajal kaotanud juhitavuse ja parempoolsete ratastega sõitnud lumevalli.


Peatusime, et veenduda, kas kõik on korras. Auto roolis oli noor neiu, kes õnnetuses viga ei saanud, tema õnneks oli ka masin sõidukorras. Peatunud oli ka noormees, teadmata, kas ta tuli neiule appi või sattus õnnetuse osaliseks. Aitasime auto hangest tee peale tagasi ja sõitsime edasi. Tahavaate peeglist oli näha, kuidas neiu ja noormees embasid - ehk üks tore kohtumislugu ja algus tärkavale armastusele?

Ilm on äärmiselt halb ja kojamehed tahavad pidevalt jääst puhastamist.


Tänav, kus patrullime õhtu ja öö jooksul loendamatu arv kordi - Ülikooli tänav.


Tartu peamiseks probleemkohaks on klubide kolmnurk Shooters ja Level, Maasikas ning Vabank. Sinna koguneb nädalavahetusel palju rahvast ning seetõttu juhtub seal ka kõige enam.
Meie patrullimarsruut läbib Ülikooli tänavat, kus on hilisõhtul aina rohkem tunglemist, nii inimeste kui taksode näol. Taksod ummistavad tänava ning raskendavad korrakaitsjate tööd. Peagi tuleb väljakutse narkootikumide leiust ning suundume asjaolusid selgitama.
Selgub, et meelelahutusasutuses pälvis turvatöötaja tähelepanu joobes mees, kes keeldus lahkumast. Politseinikud leiavad tema juurest metallkarbi kahtlase sisuga.

Janette teeb noormehele narkokiirtesti. Väidetavalt tegi noormees viimati kanepit umbes nädal tagasi.


Vahur täidab ära dokumendi nimega “Vallasasja hoiulevõtmine” - saagiks on eeldatavasti kanepiõis.


Patrullides satub jälle teele üks külglibisemisse sattunud auto, mille juhil soovitatakse jälgida ilmastikule vastavat sõidukiirust. Veidike enne kella 3 öösel tuleb väljakutse Sõbra keskuse juurde, kus mööduja tähelepanu äratas hanges magav mees. Mõistagi väga purjus.

Hangest leitud mees ei ole elupäästmisest kuigi huvitatud, osutab vastupanu ning tema koju viimine ei tule kõne allagi - sealt oli ta naisega tekkinud tüli tõttu lahkunud.


Seame suuna kainestusmajja, et anda mehele hommikuni turvaline ja soe magamiskoht.

Ka kainestusmajas osutab härra vastupanu ning ei soovi rahumeelselt trepist alla minna ega alkomeetrisse puhuda.Kogu maine vara mahutatakse kasti ning joobes mees suunatakse ööseks kambrisse. Nagu uste taha jäetud jalanõude järgi näha, ei olnud ta seal esimene külastaja.


Pool viis hommikul seatakse suund jälle klubi Leveli ette, kus on taas rüselus, mida peab politsei ohjeldama.


Varahommikul kella poole kuue paiku võtame söögipoolist McDrive’ist. Koha peal süüa me ei jõua, sest saame väljakutse Supilinna.


Mures supilinlased teavitavad ühest pikalt kohapeal seisnud Ford Transitist. Kas keegi ehk on masinas?


Aknad on seestpoolt jääs, mis viitab potentsiaalselt sellele, et keegi on autos. Nüüd on küsimus, mis seisundis ta on. Keegi koputamisele ei vasta ja ühest väiksest mittejäätunud pilukesest on kedagi näha tagaistmel pikali. Vahur kaalub akna purustamist, sest külmas hättasattunu elu võib olla ohus, kuid auto esiust kompides selgub, et see on lukust lahti.

“Kurat! Pange uks kinni!”


Pärast ukse avamist kostub autost vaid sõimu, et pandaks uks kinni. Sõidukis elav mees Edmund - kiire guugeldamise järgi mitmendat kuud juba seal parklas elanud - on oma olukorraga rahul ja abi ei soovi.

Vahetuse viimased tunnid veedamegi klubi Leveli ees, kus peab nii mõnegi varahommikuse pidulise muresid lahendama. Lahkume siit 7:15.


Vahetuse lõppu jääb kohustuslik aruandlus ja arvutitöö kõige selle kohta, mida nähti ja mida tehti.


Jääb veel vaid relvad kappi panna ja vahetus ongi läbi.Järjekordne hommik on jõudnud kätte. Öö oli oodatust rahulikum.
Neil, kel on soov samamoodi politseitöös kaasa lüüa ja turvalisust tagada, on selleks kõige lihtsam viis alustada abipolitseinike ridades. Lähemat infot kandideerimise kohta saab www.abipolitseinik.ee

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.