Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Sulelised naeravad inimeste kalmistukultuuri üle!

 (24)
Sulelised naeravad inimeste kalmistukultuuri üle!
Foto: Rauno Volmar

Jalutan sageli Vana-Pärnus kulgeval Haapsalu maanteel, mille ääres asub Pärnu vanim kalmistu. Külmade ilmade tekkimisega hakkasid kõnniteel silma maas vedelevad kalmuküünlad. Esmane reaktsioon pani kiruma vandalismikutset viljelevaid inimsoost kahejalgseid. Kes küll on nii taktitundetu, et toob küünlad haudadelt ja loobib need linnatänava jalgrajale.

Siinkohal pean tunnistama, et oma esialgse mõttega tegin inimsoole tublisti liiga. Ei olnudki meie arvates kõrgemalt arenenud liigikaaslased vaid lennuvõimelised sulelised. Jahmatuseks jäi silma tavaline hallvares, kes priske noosina noka vahel transportis rasvast kalmuküünalt omale sobilikuma söögiplatsi poole. Suur lind, aga raudses haardes veidi väiksem plasttopsis plekiga kaetud rasvarull. Uskumatu, vaatepilt missugune. Elegantselt kõnniteele maandumisele järgnes omaette vaatemäng.

Nõiamajaga muinasjuttudest tuntud kolmevarbaliste jalgadega haarati küünla alumisest otsast ja vilunud liigutusega eemaldati nokka kasutades vaha eraldav metallkate. Pidusöök sai alata. Ilmselt kõlbavad külmal ajal looduse instinkte järgivale floorale kõhutäiteks ka keemilisi elemente sisaldav vaha. Küllap erinevalt trenditeadlikest inimestest on e-ained söödavad ja tervise pärast muretsemiseks pole põhjust.

Lindude kummaline toitumine las ta olla nagu on. Eks nad ise tea, mis neile hea ja mis mitte. Seda võib tõesti sündinud naljana võtta, aga tegelikult on vareselaadsed sulelised vähemalt Vana-Pärnu kalmistul saanud tõeliseks nuhtluseks. Kalmistu rahu pakub suurte puude toel ideaalseid pesitsustingimusi. Keegi ei sega. Nii see suleliste populatsioon inimeste meelehärmiks kasvab. Oleks siis vaid kaarnakarja poolt tekitatud ebamusikaalne lärm. Oh ei, sellest ei piisa – Vana-Pärnu kalmistul on igapäevaseks muutunud linnuroojaga kaunistatud kalmud. Ja seda mitte viimasel ajal vaid juba aastakümneid.

Andke andeks kallid kõikvõimalikud looma-linnusõbrad, aga minu subjektiivse arvamuse kohaselt ei tohiks vähemalt linna kalmistutel olla kohta parasiitolevustel, kes küll teadmatusest, aga siiski sülitavad meie kõigi lähedaste haudadele.