Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Miks noored tüdrukud end lõiguvad?

 (40)
Miks noored tüdrukud end lõiguvad?

Minu jaoks tähendab lõikumine mõne porgandi või kapsa tükeldamist. Ilmselt ei tekita see sõna ka enamikes lugejates mingeid erilisi tundeid. Samal ajal on maailmas tuhandeid tüdrukuid, kelle jaoks on lõikumine, teadlikult või mitte, seotud psühholoogilise haigusega.

Paljud noored, kes on läbinud täieliku ajupesu kas päevade kaupa Tumblris istudes ja/või näiteks „Ameerika supermodelli“ vahtides ning selle läbi enda enesehinnangu täielikult hävitanud, lõiguvad end. Otseses mõttes. Enamasti oma käsi, jalgu, põlve ümbruskondi vms. Arme ei häbeneta, aga samas neist ka ei räägita. Miks ei räägita? Sest keegi ei küsi.  

Minu tuttavad toitumishäiretega tüdrukud samuti lõikusid või lõiguvad ennast. Käte peal olevaid arme seostatakse anorektikute või buliimikute puhul enamasti sellega, et nad kas karistavad ennast, üritavad hingepiinu vähendada tekitades endale füüsilist valu või "lihtsalt tähelepanu otsimisega". Tihtipeale on just viimasena mainitu kõige aluseks, kuigi iseenda ohvrid ei taha/suuda seda endale ega isegi mitte teistele anonüümselt internetis tunnistada. Nad tunnevad häbi karjuva tähelepanu, hoolitsuse, armastuse ja lojaalsuse vajaduse pärast.  

Noorukid, kelle kätel on kasvõi üks enda põhjustatud lõikehaava arm, on hädas. Nad ei otsi tähelepanu mitte suvalistelt vetsujärjekorras seisvatelt eakaaslastelt või jõllitavatelt vanainimestelt, kes nende pärast muretseks, vaid enamasti on sihtmärgiks pere. Sellise kohutava tegevuse tagamaad ei peitu mitte vaestes või eluga mitte hakkama saavates peredes, vaid ka ülimalt edukate ning ka keskpäraste perede eludes. Tihti on vanemad kas liiga hõivatud oma karjääri, noorema lapse, lahutuse või uue maja ehitamisega, et teismeline, kes vajaks tegelikult oma küsimustele vastuseid vanematelt, saab need internetist.  

Igaüks meist teab, et Googlest peavalu põhjust otsides saab 90% tõenäosusega diagnoos olema ajuvähk. Ehk siis netis leidub väga suurel määral ebaadekvaatset infot. Noored ei oska seda veel filtreerida. Vähemalt sellised, kes on omadega niivõrd pahuksis, et kalduvad juba enne internetist abi otsimist tugevalt negatiivsusele. Näiteks on selliste teismeliste suurimateks probleemideks mainitud vanemate kas vaimne või füüsiline eemalolek. Noored ei teadvusta seda endale. Neile jõuab millegipärast ainult see kohale, et nad on mõttetud, saamatud, kõiges liiga halvad. Saate aru? Vanematepoolne tähelepanematus paneb lapsi tundma ebavajalikena ning lõpuks soovimatutena mitte ainult peres, vaid kogu ühiskonnas.  

Varem leidsid noored enamasti lohutust kas üksteisest või alkoholist, aga nüüd on meil internet. Keskkonnas nimega Tumblr on võimalik ennast ümbritseda täpselt selliste piltidega, nagu soovid. Piisab pildiblogi paremal üleval ääres „Follow“ vajutamisest ning iga kord kui Tumblri sisse logid, hüppavad ette nende kasutajate pildid, keda sa oled followinud. Näiteks saavad arhitektuurist huvituvad inimesed end seal keskkonnas vastava materjaliga oksendamiseni üle küllata, aga kahjuks on Tumblris sama palju ka ennasthävitavaid pilte ja sõnumeid.  

See on karm reaalsus. Peamiselt noortele suunatud leheküljelt märksõnaga "cutting" leiame  toidublogide illustreeriva porgandi lõikumise piltide asemel sadu ja sadu ja sadu pilte veristest kätest, toetusavaldustest teistele ning isegi enesetapu sooritanud neidude ja noormeeste fotosid.  

Loomulikult ei ole ainult vanemad selles kõiges süüdi, ent siiski soovitan kõigil lapsevanematel väga tõsiselt süveneda järjest enam üksinda oma toas passiva teismelise probleemidesse. Isegi kui "pole aega". Kui oli aega laps teha ja sünnitada, siis võiks ka jälgida, et ta oma nahka ribadeks ei triibustaks. See võib olla millegi hullema algus.