DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Miinimumpalgaga ei elata, vaid püsitakse elus

 (72)
Miinimumpalgaga ei elata, vaid püsitakse elus
Foto: Andres Putting

Maksu- ja tolliameti teatel teenib 75 000 eestlast miinimumpalka ehk 4350 krooni või sellest veelgi vähem. Küsisime Delfi lugejatelt, kas nemad saaksid sellise rahasumma hakkama?

Paljud Delfi lugejad peavadki sellise või isegi väikema summaga kuus hakkama saama. Lugejate sõnul ei ole sel juhul tegemist elamise vaid eluspüsimisega.

“Miinimumpalka makstakse ka TÄISTÖÖAJA eest paljude ettevõtetes ja see on mõnitamine. Sellest summast lähevad ju maksud ka maha, niiet kätte saab veelgi vähem. Valida on kas võtad sellise palga või võetakse järgmine tööle….Meie allasurutud orjahingega inimene võtab muidugi selle näruse palga, et hinges püsida,” kirjutab keegi. “Tuleks määrata selline miinimumpalk, millest inimene saab ikka normaalselt elada: maksta oma maksud ja korralikult süüa ning ka teatris-kontserdil käia. Sellisest palgast ei saa endale lubada uusi riideid, peab sekkarist ostma ja raamatuid saab ainult raamatupoes vaadata, mitte osta… Inimväärset elu kindlasti selle raha eest ei saa.”

Kui poleks usub, et kui üghtegi kohustust kaelas ei oleks, siis elaks selle summaga ära küll. “Kui poleks pangalaenu, tööle sõit oleks tasuta, internet ja telefon välja. Siis toidu ja kommunaalkulude jaoks vast jaguks. Aga elada sellist elu küll ei tahaks. Riigiametnike suurtest palkadest. Rõhuv enamus saab kätte alla 10000 kuus. On see siis tõesti nii palju et selle kallal pidevalt närida?”

“Isegi kui korter on nö “enda oma”, on vaja maksta kommunaalkulude eest, sest vee ja elektrita vist hakkama ei saa. Ja ka ahjuküttega korteri puhul tuleb küttepuude eest ikka maksta ju. Kui see summa kuluks ainul toidule ning hädavajalikele esmatarbekaupadele, siis jääks ellu. Aga tõesti — mis elu see on,” kirjutab Eeva. “Tegelikult arvan muidugi, et lisaks sellele miinimumpalgale liigub päris suures koguses musta raha, mis ametlikult miinimumpalka teenivatel inimestel normaalselt ära elada aitab.”

“ÄRA elab ka poole vähemaga (kuid mis elu see on :P), kui riideid ja jalavarje tagavaraks kogutud ja mitte kusagile ei sõida…elan praegu eksperimendi mõttes nii, sest kuigi käin küll tööl, ei tea ilmaski, millal kinga saad ja panengi kõrvale…ülel pidada on ühetoaline korter ja kõige odavam mobiilipakett,” kirjutab oma eksperimendist äraelajas.

Noor ema ei elaks aga ilma vanemate toetuseta kindlasti sellise summa eest ära. “Ütlen ausalt et kui ema ei lubaks enda juures elada ja süüa ei ostaks, siis ei elaks ma kuidagi ära. Nimelt just selline olukord mul ongi, emapalka sain kätte 3909, see ongi miinimumpalk kui maksud on maas. Juba lapse mähkmed, kui kokkuhoidlikult kasutada (võimalikult palju paljalt lasta ringi joosta ja potitada varakult) maksavad kuskil 300.- kuus pluss tahaks ju süüa ja lapsel on vaja riideid ja laps ei saa aru kui ütled, et emme on vanene me ei saa täna kommi/küpsist osta. Mai kujuta ette, kui peaksin veel üüri maksma või kommunaalkulusid. Ja minu laps tahab ka mängida mänguasjadega, nii nagu rikaste lapsed. Rõsine kastisüsteem on meil ikka, kui on rikkad vanemad, siis oled ise ka rikas, kuna tööle saad tutvuste kaudu ja selle järgi ka palka, aga kui oled vaene siis jäädki näppu imema kuni surmani.”

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.