Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Lugeja: riigihangete tõttu makstakse ehitajatele ümbrikupalka

 (30)
Lugeja: riigihangete tõttu makstakse ehitajatele ümbrikupalka
Foto on illustratiivneFoto: Ester Vaitmaa

Paar tundi tagasi avaldasime lugejakirja, mille autor arvas, et ehitajate palk on liiga madal. Talle vastab end firmajuhina tutvustav kodanik, kes seletab, et palk on madal vaid näiliselt - tegelikult makstakse ehitajatele paljudes firmades mustalt, kuna teisiti poleks võimalik hankeid võita.

"Oh seda sinisilmsust küll! Ehitajate palk on üks tõhusamini tõusnud palku üldse, kahjuks aga ei kajastu see maksuametis, sest (olenevalt firmast) saadakse suurem osa palgast ümbrikus. Miks? Sest riigihangete vähempakkumised on objektide hinnad nii alla viinud, et ausa palga juures ootaks firmat ees pankrott.

Seega mitte ehitajatele ei tuleks kehtestada palga alammäära, vaid riigihangetele tuleks kehtestada hinna alammäär.

Praeguste ehitushindade vähempakkumistele on maksudest viilimine juba sisse kirjutatud. Ega ehitusfirma ei oleks huvitatud ümbrikupalkade maksmisest, kui ausalt ka toimetada saaks. Siis tuleks maksuametis ka ehitajate tegelikud palgad välja, aga ei saa ju - need vähempakkumised lõrtsivad ausa tööturu ära ja kui ehitusfirma tahab vähegi ellu jääda, peabki too seadusi rikkuma.

Jutt käib eelkõige väikestest ja keskmise suurusega ehitusfirmadest - suurfirmadel (paar-kolm tükki neid ongi) on parteides käsi sees ja sealt saadakse selliseid kalleid riigitellimusi, et neil pole mõtet makse optimeerides oma mainega riskida," kirjutab teine lugeja.