Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Lugeja: meie tasuta kõrghariduse süsteem süvendab noorte töötuse probleemi

 (16)
Teeviit 2013
Noorte infomess Teeviit 2013Foto: Priit Simson

Suur osa meie kõrgharidussüsteemist toodab intensiivselt töötuid, eriti puudutab see loomulikult nn massierialasid, kus kursusel on rohkem kui viiskümmend inimest. Kui juba õppimise ajal ei hakata erialast tööd otsima ega tekitata endale sellealaseid tutvusi, näiteks praktikatel käimisega, siis oledki pärast fakti ees, et viis aastat lihtsalt õppisid ja elust enesest ei tea midagi.

Meie "tasuta hariduse" süsteem ju praegu ainult süvendab seda olukorda – inimesel polegi võimalik õppimise ajal tööga tegelda, sest siis läheb kooliskämine üle mõistuse kalliks.

Erialadel, kus noored juba õppimise käigus tööle rakendatakse, sageli oma osakonna õpejõudude juhitud projektides, selliseid probleeme ei esine. Samuti liigub tööpakkumisi ülikoolide siselistides, aga paljud õppurid ilmselt ei teagi seda.

Juba nõukaajal oli kombeks, et aasta enne kõrgkooli lõpetamist oli endale töökoht valmis vaadatud, sest muidu tuli pärast minna sinna, kuhu suunamine kohustas.

Arvestades seda, milline hulk inimesi lõpetab Eestis igal aastal kõrgkoole ja kui vähe sellega võrreldes liigub tööpakkumisi CV-Onlines ja CV Keskuses, on selge, et ametlike portaalide kaudu töö otsimine on täiesti mõttetu.