Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Lugeja Kataloonia valguses Luksemburgist: territooriumilt küll väike, kuid rahvaarvult võib Eestist mööduda

 (8)
luksemburg
luksemburgLugeja foto

Eile avaldas Kataloonia omavalitsus pühapäevase referendumi tulemused. Nagu oodata võiski, oli rõhuv ülekaal regiooni iseseisvuse toetajatel. Omavalitsuse andmeil registreeriti umbes 2,2 miljonit häält, millest 90% oli antud iseseisvumise poolt. Delfi lugeja tõmbab Kataloonia iseseisvusüritustega paralleele Luksemburgiga.

Luksemburg on territooriumilt küll väike, kuid rahvaarvult võib praeguste tendentside jätkudes Eestist mõne aja pärast vaata et mööduda.

Ehkki Luksemburg asub suurte naabrite (Saksamaa, Prantsusmaa ja Belgia) vahel, inimesed on pärit kaugemalt - eeskätt Itaaliast ja Portugalist. Lähinaabrid - sakslased, prantslased ja belglased kasutavad Luksemburgi ära tasuva töökohana, kuid kõrgema elukalliduse tõttu ei kipu alaliselt elama Luksemburgi territooriumil, vaid naasevad väikese vahemaa tõttu õhtuks koju oma riiki ja keelekeskkonda.

Itaallased ja portugallased aga on moodustanud omaette püsivad kogukonnad, mis toimuvad efektiivsete immigratsioonipumpadena. Mõlema rahvusgrupi puhul on keeleliste sugulussidemete tõttu lihtsam ära õppida vaid üks kolmest Luksemburgi riigikeelest - prantsuse keel, ja kahe ülejäänu - saksa ja letseburgi keele vastu näidatakse üles hoolimatust ning ei kohkuta ka tagasi nende mittevajalikkust ning perspektiivitust deklareerimast.

Portugalikeelsete inimeste lisandumine on viinud juba ka portugalikeelsete materjalide ja blankettide ilmumiseni kohalike omavalitsustesse, olemas on portugalikeelsed raadiojaamad ja lehed.