Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Lugeja: Ida-Virumaal pole ju tööd, inimesed lepivad ka orjatööga, sest lapsed kodus tahavad süüa

 (86)
Koera lamamismadratsi valmistamine
Foto on illustratiivneFoto: Tiit Blaat

Eesti valitsuse määrusega määratakse iga aasta minimaalne palk ja tunnitasu. Miks seed ei kehti siis Ida-Virumaal igasugu OÜ-des, mis tegelevad õmblemisega? Pidevalt tööd otsides kuuled õmblusfirma juhtidelt, et töötasu on tükitöö alusel.

Selge, tükitöö, siis tükitöö, kuid mis on aluseks? Aluseks on ikka Eesti riigi seadus minimaalse tunnitöö tasu! Ida-Virumaal on aga teisiti. Siin käid (8 tundi päevas tööl ja saan kuu lõpus tasuks 120 eurot), kuna firma juht väidab, et sa ei täitnud normi. Norme paneb paika jälle firma juht, nii nagu hing juhatab.

Selleks, et saada miinimumpalk, pead töötama 12 tundi päevas ja ka kindlasti laupäeval. Siis ehk saad normi täis. Kui hakkad rääkima, et Eesti riigis on määratud minimaalne palk, siis öeldakse, et õmblusfirmadele see ei kehti. Kui palud näidata eraldi seadust õmblusfirmadele, siis seda ei ole. Töölepinguid vormistada ei taha ükski õmblusfirma, kui palud, siis vastatakse, et Eesti on IT riik ja siin pabermajandust ei ole.

Kui hakkad rääkima oma õigustest, siis lihtsalt vallandatakse, eriti tehakse seda katseaja jooksul. Palka makstakse enamalt jaolt mustalt, kuna nii on firma juhile kasulikum. Kui palud ametlikult maksta, siis oled juba kahtlane tüüp ja sinust proovitakse lahti saada. Kui makstakse ametlikult, siis vedas, aga ega need 120 eurot kuus ikka ei toida.

Seotud lood:

Ida-Virumaal pole ju tööd ja inimesed lepivad ka selle orjatööga, sest lapsed kodus tahavad süüa. Kui tahad ennast tööle vormistada õmblusfirmasse, siis tavaliselt öeldakse, et läbi töötukassa õpilaseks. Ja siis oled saad 80 eurot kuus, kusjuures teed firma jaoks tasuta tööd ja firma saab Eesti riigilt veel iga kuu raha selle eest, et sa tasuta tööd teed.

Pärast õpilaseks olemist tavaliselt tööle ei jäeta, vaid võetakse parem uued töötajad töötukassa kaudu. Töötukassa muudkui saadab, sest Ida-Virumaa on väike ja igal pool onupojad ja onutütred. Kedagi ametivõimudest need asjad ei huvita. Muidugi, tööinspektsiooni töövaidluskomisjonis saad õiguse, aga sinna lähevad vähesed.

Pärast seda sa õmblejana Ida-Virumaal enam tööd ei saa, sest jutt läheb liikvele, et näe see ja see, need nõuavad seadusega määratud õigusi. Töötukassas pakutakse tööd jälle samadesse firmadesse. Kui ütled, et need firmad ei maksa miinimumpalka, siis töötukassa konsultant ütleb, et õmblusfirmad maksavad tükitöö alusel. Miks miinimumpalga seadus meie kandis ei kehti? Miks on see kant Eesti riigi ja valitsuse jaoks maha kantud? Miks kedagi ei huvita, kuidas siin rahvas elab?