Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Hooli loodusest: homsel Muinastulede ööl me ei kasuta taevalaternaid!


Hooli loodusest: homsel Muinastulede ööl me ei kasuta taevalaternaid!
Homme, laupäeval, 27. augustil toimub Läänemere kallastel Muinastulede ööFoto: depositphotos.com

Homme, laupäeval, 27. augustil toimub Läänemere kallastel Muinastulede öö. Juba enam kui kakskümmend aastat süüdatakse kord aastas mööda rannaäärt lõkked meenutamaks ajaloolisi mereäärseid tulesid ja andmaks märku, et hoolime oma ühisest Läänemerest. Muinastulede öö korraldusmeeskond palub, et inimesed ei kasutaks taevalaternaid, mis on ohuks keskkonnale.

"Meie, kes ootame muinastulede ööl inimesi mere äärde, kutsume üles sel õhtul taevalaternaid mitte kasutama. Muinastulede öö traditsioonilisel sündmusel on alati süüdatud mereäärseid lõkkeid ja kõigel muul, mis võivad loodusesse jätta risu (kaasa arvatud taevalaternad), ei ole sel õhtul kohta," paluvad korraldajad inimestelt teadlikult loodussõbralikku käitumist.

Muinastulede öö meeskond, kes juba kuuendat aastat kutsub inimesi mere äärde lõkkeid süütama koos veebikaardiga muinastuled.ee, on tähele pannud, et viimasel paaril-kolmel aastal on lisaks lõkete süütamisele hakatud ka taevalaternaid kasutama. "Kuna 2013. aastal rannaüritustel oli see tegevus juba massiline ja meile tuli mitmest rannast tagasisidet, et järgmisel hommikul olid rannad õhku heidetust rämpsu täis, muutsime oma hoiakut. Kutsume Muinastulede öö sündmusel, augustikuu viimase laupäeva õhtul, mitte õhku heitma taevalaternaid! Taevalaternad on küll ilus vaatepilt, aga see, mis toimub poole tunni pärast, kui õhku heidetu on inimeste silme alt ära, ei ole hea. Üldjuhul kukuvad laternad vette, randa või metsa, kus lagunevad üsna kaua," sõnavad Muinastulede öö eestvedajad.

Seotud lood:

Ka on Päästeamet asunud taevalaternate kasutamist taunima:

1. Taevalaternad tuleks keelata?

2. Päästeamet manitseb taevalaternate lennutajaid.

3. Tarbijakaitseamet, päästeamet ja lennuamet koostasid juhendi taevalaternate kasutamise kohta.

4. Lennuväljadest 5 km raadiuses on luba vaja.

5. Muinastulede ööl süütame vaid lõkkeid.

Mitmes riigis on taevalaternate kasutamine keelatud - näiteks Saksamaal, Austrias, Argentiinas, Tšiilis, Kolumbias, Brasiilias. Ehk meil õnnestub laternatest loobuda tervele mõistusele tuginedes, mitte keeldusid jagades.

Taevalaternate ehk hiina laternate kasutamine on alles vähe levinud, aga selle populaarsus kasvab väga kiiresti. Oleks hea, kui me ei võtaks üle tegevust, mis ei ole meile omane ja alustame ehk lõkkeüritusest, kus nimetatud tooted on taunitud. Ja ehk jõuame kunagi ka selleni, et mitte kusagil Eestis neid laternaid ei kasutataks.

Soome lahe aasta 2014 mõtte ja eesmärkidega ühinedes kutsuvad muinastulede öö lõkete koondajad nii sel õhtul kui ka edaspidi inimesi loodushoidlikult käituma. Loe lisa meie muinastulede öö lehe Hea Tava rubriigist.

Muinastulede öö traditsioon sai alguse rohkem kui 20 aastat tagasi

Kord aastas, muinastulede ööl süüdatakse lõkked meenutamaks ajaloolisi mereäärseid tulesid. Kaasaegsete lõkete süütamise suvelõpuüritusel loome mööda randa ühiselt lõkete keti ja koos mere ääres üritust tähistades edastatame eelkõige positiivseid mõtteid ja sõnumeid. Anname lõket süüdates märku, et hoolime oma ühisest Läänemerest.

Meie esivanemad on Läänemere ääres elanud juba mitu tuhat aastat, tihti süütasid nad lõkked, et anda märku oma naabritele ja meresõitjatele. Muistsete lõkete meenutamiseks kogunevad kümned tuhanded inimesed igal aastal lõkete süütamiseks mere äärde.

Iidetulede süütamise taaselustamine algatati ühel ajal Soomes ja Eestis 1992. aastal (vaata: esimesed lõkked). Iidetulede süütamise õhtut hakati nimetama muinastulede ööks.

Sellest ajast peale süttivad lõkked igal aastal augustikuu viimase laupäeva õhtul päikseloojangul. Sel õhtul moodustunud lõkete kett on liikunud üle Põhjalahe Ahvenamaa kaudu ka Rootsi, tänaseks süüdatakse lõkkeid ka Läti randades, Eestis ka siseveekogude ääres.

2009. aastal muutus sündmus üle-eestiliseks, kui sai loodud veebileht muinastuled.ee ja vabatahtlikud asusid meedias sündmust tutvustama ja inimesi mere äärde kutsuma. Praegu kogub lõkkeinfot, haldab veebilehte, viib teemaprojekte läbi ja suhtleb avalikkusega MTÜ Tuleranda.

Allikad: Muinastuled.blogspot.fi ja www.muinastuled.ee