Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

FOTOD: Rakvere Vabadussamba taasasutamisest möödus 20 aastat

 (3)
FOTOD: Rakvere Vabadussamba taasasutamisest möödus 20 aastat

Neljapäeval, 30. augustil möödus 20 aastat Rakveres kõigile virumaalastest Vabadussõja ohvritele püstitatud Vabadussõja ausamba taasavamisest. Selle päeva tähistamiseks korraldas Rakvere linn 30. augusti õhtul kell 18.00 Ausambamäel piduliku mälestusmiitingu.

Esinesid Rakvere Linnaorkester ja Kammerkoor Solare, peetai päevakohased kõned, oli väljas auvahtkond Kaitseliidu Viru maleval nagu see oli 20 aastat tagasit, kõlasid aupaugud Kirde Kaitseringkonna ajateenijatelt ning asetati pärjad ja lilled ausamba jalamine.

Lääne-Viru Keskraamatukogus avatakse homme ausamba lugu jutustav näitus, kus saab näha ausamba projekti materjale, kohalikke ajalehti, linnavalitsuse protokolle, Memento Rakvere Ühingu asjakohaseid materjale ja muud huvipakkuvat materjali.  

„Te võite lõhkuda ja hävitada, aga mälestusi ei suuda te lõhkuda,“ rõhutas enne pärja ausamba jalamile asetamist Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Sven Hõbemägi.

Rakvere kesklinnas Ausambamäel asuv Vabadussõja ausammas avati 30. augustil 1925. aastal. Sõjameeste kujude autor on skulptor Amandus Adamson, samba tsementbetoonist aluse projekteeris ehitusinsener F. G. Adoff.

Ausammas purustati 21.-22. oktoobril 1940. aastal.

Praegune ausammas on taastatud koopiana, mille tegid kujur Lembit Palm ja arhitekt Kuno Raude. Sammas taasavati 30. augustil 1992. aastal.