Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Elukallidus: stabiilsed numbrid ja kulukas tegelikkus

 (9)
Elukallidus: stabiilsed numbrid ja kulukas tegelikkus
Foto: Hendrik Osula

Olen pidevalt jälginud hindade statistikat ja seda reaalsusega võrreldes tundub, et leiva laual hoidmine on päriselus hoopis keerukam.

Kauplejad ei taha hinnatõusu näidata: seega hoitakse toidukorvi tüüptooted, mida ei ole eriti palju, suhteliselt normaalsel tasemel. Riik ei taha hinnatõusu näidata, sest see seaks kahtluse alla Eesti kui ühe potentsiaalselt Euroopa rikaima riigi kodanike heaolu tunde.

Toidukorvi sisu, millele statistika toetub, on kindel. Samas ei ole baasstatistikas arvestatud keskmisi kodukaupade, söögikohtade menüü, teenuste või riiete hindasid.

Hea võrdlus on inflatsioon ning hinnatõusu statistika. Eestis on inflatsioon Euroopa riikidest ühel kõrgeimal tasemel, mis tegelikult kajastab hindade tõusu väga hästi. Küll ei ole see ainuke näitaja.

Olen aktiivne inimene, kellel pole võimalik pidevalt hinnastatistikale rajanevate toodete baasil kodus küpsetada ja süüa. Seepärast esitangi alates euro kasutuselevõtust kogutud hinnavõrdluse veidi teistsuguse tabelina.

Toode/teenus:   Kroon  Euro
Päevapraad südalinnas   32 EEK   3,2 EUR
Juuksur   50 EEK 7 EUR 
Kohv väljas keskmiselt   15 EEK    1,8 EUR
Massaaž soodustusega   120 EEK   12 EUR
Takso keskmiselt   50 EEK   6 EUR
Kokku eurodes    17,06 EUR 30 EUR
Seotud lood:

Tabelis panin kokku teenused ja tooted, mida oma tavaharjumuste juures igapäevaselt kasutan ning millele soodsamaid alternatiive ei ole. Seda nimekirja võiks pikendada lõputult.

Hindade vahe on peaaegu kahekordne, kuid keskmine reaalne hinnatõus kolme aasta lõikes tundub natuke väiksem.

Hinnad tõusevad ning on alati tõusnud – deflatsiooni esineb maailmas tervikuna haruharva. Murepunktiks on palgad, mille keskmine 2009. aastal oli eurodesse arvestatuna 752,24 eurot, aga mis tänasel päeval on statistikaameti andmeil 900 eurot.

Loodan, et kallid kaasmaalased jõuavad jätkuvalt leiva laual hoida ning valitsus teadvustab natuke reaalsust. Elu on kallis lõbu.