VIDEO, FOTOD ja BLOGI | Savisaar: mind tahetakse karistada "Savisaare protsessi" ja kapo öise sissetungi video avaldamise eest

 (192)

Savisaar andis täna Rahvusraamatukogu konverentsisaalis pressikonverentsi, et põhjendada, miks ta peab tema üle peetavat kohtuprotsessi poliitiliseks.

"See lugu on kestnud kuus aastat. Kui sellel oleks mingisugune sisu olnud, ei oleks seda niisama üleval hoitud," alustas Savisaar ühe põhjendusena.

Kogu protsessi "arhitektideks" nimetab Savisaar justiitsministeeriumi kantslerit ja ka riigi peaprokuröri ametit pidanud Norman Aasa ning endist kaitsepolitsei peadirektori asetäitjat Eerik Heldnat.

Savisaar peab nimelt imelikuks, et need kaks enam riigitööl ei ole - Aas asub septembrist tööle Soraineni advokaadibüroos ja Heldna lahkus kapost juulis. Nüüd, kui pika protsessi finaalis hakkavad asjaolud selguma, on Savisaare sõnul kahtlane, et "arhitektid" enam õiguskaitseorganite eesotsas ei ole.

"A miks ta ei oodanud tulemusi ära?" viskab Savisaar õhku küsimuse Heldna kapost lahkumise kohta. Hilisemale küsimusele, miks kõnealused "arhitektid" peaksid Savisaare kiusamiseks motiveeritud olema, jättis Savisaar vastamata.

Ent pressikonverentsil ütles ta, et teda tahetakse teda karistada selle eest, et nad näitasid rahvale kapo öist sissetungi linnavalitsusse ja avaldasid meelt riigiprokuratuuri osas. See kõik aga toimus juba protsessi käigus.

Lisaks arvab Savisaar põhjuseks olevat ka seriaali "Savisaare protsessi" viie osa avalikustamine, mis näitas Savisaare sõnul toimuma hakkavat ja peegeldas asjade käiku.

Seotud lood:

Teistele asjaosalistele esitati Savisaare sõnul kahtlustus seetõttu, et survestada neid Savisaare vastu tunnistama.

"Kolmandaks tahan juhtida tähelepanu sellele, et see protsess on mõjutanud Eesti poliitmaastikku. See, et seaduslikult valitud linnapea ei saa täita ametiülesandeid. See, et toimus võimupööre keskerakonnas ja millele järgnes pööre Eestis," rääkis Savisaar.

Edgar Savisaar on kohtu all süüdistatuna korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises.

Peale tema on samas kriminaalasjas süüdistuse saanud ärimehed Alexander Kofkin, Vello Kunman, Hillar Teder ja Aivar Tuulberg, Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo ning ekspoliitikud Villu Reiljan ja Priit Kutser. Samuti on süüdistus esitatud Keskerakonnale.

Ka paar nädalat tagasi kommenteeris Savisaar enda üle peetavat kohtuprotsessi, pidades seda Eesti Nokiaks. Ta lisas, et süüdistused tema suhtes on otsitud ja alusetud.

Edgar Savisaare pressikonverents kohtuprotsessi teemal
Huvitav: Delfi reporteri küsimuste saatel saalist lahkunud Savisaar sirutas käe ühe ruudulist kandva isiku poole, osutades talle tähelepanu. Tegemist oli Olga Ivanovaga, kes pressikonverentsilt lahkudes Savisaart sõidutavasse Nissani maasturisse istus.
"Nii, kas mõni küsimus veel on? Kui ei ole, siis ma tahaksin teid kõiki tänada." Savisaar tänas kõiki ajakirjanikke, kes olid kohale tulnud. "Usun, et mõne päeva pärast on teil taas põhjust tulla," ütles Savisaar lõpusõnadeks. Pärast pressikonverentsi asus Savisaar ajakirjanikega suhtlema. Vene telekanalile PBK selgitab ta põhjalikult oma pressikonverentsi esimest poolt, seda siis vene keeles.
Savisaar ootab küsimusi. Küsimus tuleb aga hoopis Savisaare nimekirja kohta. See ei ole Savisaarele meelepärane, aga... ta ikkagi vastab valimisliidu reitingute kohta. "Ma ei teadnud, et siin mingi 19 protsenti on, selle jutuga on välja tuldud. Te olite vait nagu hiired, kui seda küsitlust tehti." Tundub, et Savisaar ei taha uskuda taolist numbrit. Lisaks ei taha ta rohkem kommenteerida Šveitsi rahade kohta, mis on üks aruteluteema tema kohtuprotsessil. Üks tähelepanek veel: Savisaar ei taha väga meelsasti kommenteerida kohtuprotsessiväliseid küsimusi, teisalt jääb kidakeelseks konkreetset pressikonverentsi teemat - kohtuprotsessi - puudutava küsimuse kohta.
Savisaar: ma loodan, et te mõistate, miks me selle teemaga välja tulime. Jutt, et see on poliitiline protsess, seda ei ole väga tõsiselt võetud. Aga see on poliitiline.
Nääs: ma hetkel ei lisa midagi. Kui keegi soovib küsida, siis vastan täpselt nii palju, kui hetkel võimalik.
Teabehange: ma ei tea tänase päevani, miks mind teabehanke raames jälitama hakati. Mulle tundub, et teie ka ei tea. Me pöördusime kohtuniku poole ja palusime, et meile tutvustataks, antaks meile võimalus tutvuda nende dokumentidega selle kohta; kohus, kohtunik sellest keeldus, leidis, et see ei olevat protsessi osas vajalik.
Nüüd, kus protsess on kestnud mõnda aega, ei hakka Savisaar rääkima lugudest, mis lindistati, kus nad Kofkiniga vaidlevad, et millist praadi või suppi süüa ja mis õige oleks. "Aga ma tahaks rääkida mõningatest tunnistajatest, keda on ära kuulatud. Ma alustaksin Reiljanist." Reiljan kinnitas, et altkäemaksu ta ei pakkunud ja mina ei nõustunud selle vastu võtmisega. See oli ka lindi peal pealtkuulamisel. Reiljani lugu - minu arvates - ei jõudnud kuhugi. Kutser - mul on väga kahju, et Kutseri puhul prokuratuur ei pidanud oma sõna. Selle pärast, et Kutser ei rääkinud nagu kästi ja mistõttu ta peab seda tarbetut võitlust ka edasi pidama. Kutseri juhtum näitab, kuidas tunnistajatega kauplemine käib. Kaebad Savisaare peale - ja me laseme su lahti. Ei kaeba, siis me kiusame edasi. Minu arvates see on päris huvitav tähelepanek meie prokuratuuri tööpraktikas. Teder - prokuratuur püüdis näidata, et minu kohtumine Tederiga 2014. aastal vallandas selle protsessiga. Mul oli siin linnapeana väga suur huvi - et ehitataks Baltikumi suurim pilvelõhkuja ja ma püüdsin seda ka soodustada ja juba 2012. aastal ma saatsin neile kirja, et miks nad seda pilvelõhkujat ehitama ei ole asunud. Tänaseni ei ole seda ehitatud. Klaarime selle segase jutu ära, millest Teder rääkis. Teder ütles, et 2014. nad ühtegi erakonda ei toeta. Mina ütlesin, et räägime siis järgmisel aastal sellel teemal uuesti. Võib olla nad siis toetavad - selles ei ole midagi kuritegelikku. See on normaalne asjade käik. Pange tähele, Teder rääkis läbivalt mitte altkäemaksust vaid sponsoreerimisest. Kõik parteide esimehed küsivad oma parteide sponsoreerimist küll mitte igalt ärimehelt, vaid paljudelt, kellega nad kohtuvad. Mina ei rääkinud neljast sidrunist, ma rääkisin otse, kas on võimalik parteid toetada ja kui mulle vastati, et nad sellel aastal ühtegi parteid ei toeta, siis muidugi ma kostsin, et järgmisel aastal tuleme selle teema peale tagasi. Paavo Pettai - ma ei saa aru, miks Pettaid kroontunnistajaks peetakse. Esmalt seoses Tederilt (teine Teder) saadud laenuga, ütles Pettai, et ta polnud minuga sellest sõnagi rääkinud. Teavituskampaania kohta ütles Pettai, et kõik teavitused lähtusid linna huvidest, mistõttu nende tellimine oli põhjendatud. Samas eitas Pettai kategooriliselt, nagu oleks nendes teavitustes peidus valimispropagandat. Ja lõpus Šveitsi süüdistus - ei ole Pettail midagi selle asja kohta öelda. Ma kordan veel kord, ma ei tea, miks teda kroontunnistajaks peetakse. Nendest neljast peatunnistajast - neilt oodati, et nad kaebaksid Savisaare peale. Seda ei juhtunud.
Esiteks alustaksin sellest, et tuletan meelde, et see lugu on kestnud 6 aastat. Teate, kui sellel oleks mingi sisu olnud, oleks sellega väga kiiresti tehtud. Selle loo arhitektid, need, kes seda lugu välja mõtlesid, Norman Aas ja Eerik Heldna, on tänaseks leidnud tee erasektorisse ja neid võimuorganites ei ole. Nüüd, kus hakkavad selguma tegelikud asjaolud, tundub mulle see veider. Heldna lahkumine eriti. Miks ta ei oodanud tulemusi ära? Kolmandaks tahaks tähelepanu juhtida ka sellele, et vaadake, kuidas see protsess on mõjutanud Eesti poliitmaastikku. See, et seaduslikult valitud linnapea ei saa täita ülesandeid; see, et toimus pööre Keskerakonnas; et toimus pööre riigi valitsemises. See oli poliitiline pööre. 3 põhjust, miks mind tahetakse karistada: 1) see, et näitasime rahvale seda teist sissetungi Tallinna linnavalitsusse 2) meeleavaldused riigiprokuratuuri ees - seni ei ole neid nagu toimunud 3) film "Savisaare protsess" viis seeriat, mis üsna adekvaatselt näitas seda, mis toimuma hakkab ja peegeldas asjade käiku. Need on need põhjused, miks mind tegelikult hakati karistama. Tahaksin tähelepanu juhtida asjale nagu kauplemine tunnistajatega. 14 inimest, kellele esitati kahtlustus, survestamaks andma tunnistusi minu vastu. Enamik on tavalised linnaametnikud.
Savisaare kõrval istub ka tema advokaat Oliver Nääs. "Mina tahtsin selle tänase pressikonverentsi ühel konkreetsel põhjusel läbi viia. Nimelt rääkida sellest, miks ma pean seda protsessi poliitiliseks protsessiks ja miks ta seda minu arvates ka on."
Tähelepanek: kas Edgar Savisaar ei suuda otsustada, kas jätab prillid ette või mitte?
Edgar Savisaar saabus pressikonverentsile. "Te vist peate natuke neid mikrofone siiapoole tõmbama, muidu nad jäävad väga kaugeks, te ei kuule."
8. augustil pidas riigiprokurör Steven-Hristo Evestus Savisaare kohtuasjas süüdistuskõne. Kõnega saab täies mahus tutvuda siin:https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/taismahus-riigiprokuror-steven-hristo-evestuse-suudistuskone-edgar-savisaare-kohtuasjas?id=79123406
Viimasel istungil, mis toimus eelmisel neljapäeval, andis tunnistusi Keskerakonna pikaaegne kampaaniameister Paavo Pettai, kes rääkis kohtule, kuidas erakond erakonnaseadusest kõrvale hiilis ja oma kampaaniaid eraettevõtete laenudega rahastas.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/keskerakonna-kampaaniameister-pettai-keskerakond-jai-kogu-aeg-volgu-see-tekitas-suuri-probleeme?id=79207474
Paar nädalat tagasi avaldas Savisaar sotsiaalmeedias seisukoha tema üle käiva kohtuprotsessi kohta.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/savisaar-peab-oma-kohtuasja-eesti-nokiaks-ning-jatkab-voimuorganite-tumitamist?id=79097468
Novembris sai Edgar Savisaar süüdistuse altkäemaksu võtmises.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/edgar-savisaar-sai-suudistuse-altkaemaksu-votmises-ja-laheb-kohtu-alla?id=76415731