Toobali, Laasi ja Onksioni kohtuasja arutamine lükati Toobali operatsiooni tõttu edasi

 (57)
Priit Toobal
Priit ToobalFoto: Vallo Kruuser

Kohtuprotsess saadikute Priit Toobali, Lauri Laasi ja Keskerakonna ning Ivor Onksioni üle lükati edasi, kuna Priit Toobalil on tulemas plaaniline operatsioon, millest ta vajab aega taastumiseks.

Harju maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ütles Delfile, et Toobali kaitsja Oliver Nääs esitas kohtule taotluse kohtuistungite edasi lükkamiseks, kuna Priit Toobal läheb operatsioonile.

Kuna saadik ei saaks meditsiinilise protseduuri tõttu 2. ega 3. juulil istungitest osa võtta, otustas kohtunik jätkata istungitega 28. juulil. Siis kuulab kohus üle kolm prokuröri kutsutud tunnistajat.

Taotlust istungite edasi lükkamiseks soovis tegelikult Nääs esitada juba avaistungil, kuid siis ütles kohtunik, et istungitega minnakse edasi ja taotlus tuleb kõne alla siis, kui Toobal peab operatsioonile suunduma. Seda, millise meditsiinilise protseduuriga täpsemalt tegu on, kohtus delikaatsete isikuandmete tõttu ei avaldatud.

Riigiprokuratuur esitas tänavu aprillis keskerakondlastest riigikogu liikmetele Priit Toobalile ja Lauri Laasile süüdistuse kuriteos ning saatis nende kriminaalasja kohtusse. Lisaks on kohtu all ka Ivor Onksion ning juriidilise isikuna Keskerakond.

Seotud lood:

Toobal ja Laasi said süüdistuse eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit süüdistatakse lisaks veel dokumendi võltsimises.

MTÜ Eesti Keskerakond võltsis süüdistus kohaselt dokumente juriidilise isikuna ning Ivor Onksion sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal (30) ja Laasi (39) Ivor Onksioni (24) eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju. Kaitsepolitsei uurimise järgi olevat Onksioni toodud kirjades sisalduv info jõudnud isegi Savisaareni, kirjutas Eesti Ekspress.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai ka süüdistuse selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Riigikogu võttis 27. märtsil õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekul riigikogulastelt Toobalilt ja Laasilt saadikupuutumatuse, et riigiprokuratuur saaks neile esitada süüdistuse ja nende kriminaalasja kohtusse saata.

Toobalilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas riigikogus 56 ja vastu 16 riigikogu saadikut ning Laasilt saadikukaitse ära võtmise poolt hääletas 54 ja vastu 17 saadikut ning üks riigikogulane jäi erapooletuks.

Riigi peaprokurör Norman Aas esitas tänavu 26. veebruaril õiguskantsler Indrek Tederile taotluse teha riigikogule ettepanek anda nõusolek keskerakondlastest riigikogulastelt Toobalilt, Laasilt saadikukaitse äravõtmiseks ning nende suhtes süüdistusakti koostamiseks. Prokuratuur teatas tänavu aprillis, et on süüdistuakti esitanud.