Sotsioloog: riigi suhtumine koduvägivalda on ajas tagasi läinud

 (21)
Fotolavastus: vägivald naise vastu
Foto: Ester Vaitmaa

Sotsioloog Iris Pettai hinnangul näitab ASi Kihnu Veeteed juhataja Toivo Kuldmäe perevägivalla kriminaalasjas kohtumenetluse lõpetamine, et riik on oma suhtumises koduvägivalda ajas tagasi läinud.

Pettai selgitas ERRi uudisteportaalile, et kui Eesti Avatud Ühiskonna Instituut valmistus 2001. aastal välja andma raamatut perevägivallast, selgus intervjuudest prokuröride ja kohtunikega, et kodus toime pandud vägivalda ei saa käsitleda sama mõõdupuuga kui avalikus kohas korda saadetud vägivalda.

"Veel kümmekond aastat tagasi pidasid prokurörid ja kohtunikud nn mõõdukat koduvägivalda, kus ohvrit invaliidiks või surnuks ei pekstud, peresiseseks tüliks, kuhu riik ei peaks sekkuma," märkis Pettai. "Tundus, et vahepeal oli taoline suhtumine kadunud, kuid praegune juhtum tõestab selgelt, et vanad arusaamad ja mõtteviis on tagasi," lisas ta.

Sotsioloogi sõnul on tegemist väga ohtliku trendiga, kuna vägivallatsejale antakse selge sõnum, et Eesti riiki ei huvita, kui ta kodus rusikatega oma peresuhteid klaarib - kuni ohvrit surnuks või vigaseks ei peksta, on kõik lubatud ja keegi ei hakka teda karistama.