Ristiku ja Liivalaia bordellide turvamees pääses tingimisi vangistusega

 (33)
NETHERLANDS AMSTERDAM CLEANUP
NETHERLANDS AMSTERDAM CLEANUPFoto: Peter Dejong, AP

Täna mõistis Harju maakohus kuritegelikku ühendusse kuulumise eest süüdi Ruslan Zadorožnõi, kes oli üks Ristiku ja Liivalaia bordellipidajate usaldusisikutest. Zadorožnõi ülesandeks oli muu hulgas bordelli pidamisega kaasnenud konfliktide lahendamine.

Zadorožnõi kuulus Tanel Aaviku juhitud kuritegelikku ühendusse, mis pidas 2016. aasta lõpuni Ristiku ja Liivalaia tänaval bordelle, kus kupeldati ja aidati kaasa vähemalt 30 inimese prostitutsiooniga tegelemisele.

Prokuratuuri hinnangul oli Zadorožnõi ühenduse usaldusisik ja moraalne tugi, kes lahendas bordelli tegevusega kaasnenud konflikte. Ta aitas kaasa igapäevase töö sujumisele sellega, et tegeles näiteks võlgadega seotud küsimuste ning konfliktide lahendamisega.

Näiteks leidis tõendamist, et 2015. novembris paluti tal tegeleda bordelli võlgnevusest pesumajale tekkinud tüli lahendamisega. Mõni kuu hiljem käis ta Ristiku tänava bordelli agressiivseid kliente kantseldamas. 2016. aasta augustis noomis ta ülemuse käsul füüsiliselt bordelli pretensioonikat majandus- ja haldusjuhti.

Süüdistuse kohaselt jagati Zadorožnõiga olulisi otsuseid, arutati olulisi küsimusi ja ta osales ka bordelli strateegilistel koosolekutel. Sellega toetas ta kohtu hinnangul bordelli juhte ja tugevdas nende tahet bordellipidamist jätkata, millega samuti aitas kaasa prostitutsioonile. Mõistagi sai ta ka oma osa bordelli tegevusest laekunud tulust.

Seotud lood:

Zadorožnõi sai karistuseks kolm aastat tingimisi vangistust, mis ei pöörata täitmisele, kui ta ei pane kolme aasta jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Otsusega konfiskeeriti ka kaks aastat tagasi Zadorožnõilt arestitud 2600 eurot. Samas sai mees tagasi aresti all olnud kullast kaelaketi, ripatsi ja sõrmuse. Zadorožnõilt mõisteti menetluskuludena välja ka 2916 eurot.

Bordelli pidanud seltskonnast käib kohut veel vaid väidetav tegevjuht

2009. kuni 2016. aastani bordelli pidanud ühendusest käib kohut veel vaid Priit Unt, kes süüdistuse kohaselt oli tegevjuhi rollis. Teiste süüdistatute osas on kas menetlus lõpetatud või sõlmitud kokkulepe. Sealhulgas on kokkuleppele läinud ka Aavik ise.

Prokuratuuri kogutud tõendite kohaselt osales Unt Ristiku ja Liivalaia tänavatel asunud bordellides oluliste juhtimisotsuste tegemisel, andis käsuliinile vastavalt korraldusi ja jaotas töötajate vahel kasu. Unti olevat kutsutud tähtsate ametinimetustega, nagu näiteks "direktor".

Prokuröri hinnangul olid Aavik ja Unt ühenduse juhtidena tegutsedes käed justkui puhtaks pesnud, sest otsest vahendamist ei toimunud ja mingit tasu prostituutidelt otseselt ei võetud. Klientidelt teeniti tulu läbi ametliku majandustegevuse, nagu näiteks hirmkallite jookide müümine ja majutusteenuse pakkumine. Seejuures kasutati aga konsumatsiooni ehk klientide tarbimisele kallutamist, saates jookidega klientidele kaasa prostituudid.

Tanel Aavikule mõistis Harju maakohus bordelliäri pidamise eest mullu septembris osaliselt reaalse vangistuse ning konfiskeeris tema vara.

Aavik oli tuntud kui jalgpalliklubi Nõmme Kalju juhatuse liige, aga süüdistuse järgi juhtis Aavik 2009. aasta 28. detsembrist kuni 2016. aasta 19. detsembrini Tallinnas aadressidel Ristiku põik 8 ja Liivalaia 32 tegutsenud bordelle ning tegutses nende faktilise omaniku ja juhina.