Ringkonnakohus ei rahuldanud Savisaare advokaadi kaebust Hundisilmalt leitud raha konfiskeerimise kohta

 (66)
Täiendatud!
Ringkonnakohus ei rahuldanud Savisaare advokaadi kaebust Hundisilmalt leitud raha konfiskeerimise kohta
Foto: Ain Liiva.

Ringkonnakohus ei rahuldanud täna Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääsi määruskaebust Savisaarelt läbiotsimisel ära võetud raha tagastamiseks.

Kaitsepolitsei otsis Hundisilma talu läbi 22. Septembril 2015. Läbiotsimisel leiti ja võeti asitõenditena ära 186 000 eurot ja 300 000 Eesti krooni. Prokuratuur taotles selle raha arestimist ja kohus rahuldas tänavu mai alguses prokuratuuri taotluse. Juhtiva riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse sõnul arestiti raha selle konfiskeerimise tagamiseks.

Savisaare advokaat taotles aga 23. mail Tallinna ringkonnakohtus korduva altkäemaksu võtmise ja rahapesu kahtluse all oleva Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kodust läbiotsimisel leitud sularaha arestimise tühistamist ja selle viivitamatut tagastamist.

Vandeadvokaat Oliver Nääsi istungil asendanud vandeadvokaat Kristi Rande leidis, et Harju maakohtu määrus Savisaare sularaha arestimiseks laiendatud konfiskeerimise tagamiseks tuleb tühistada.

Rande taotles uut määrust, millega jäetakse riigiprokuratuuri taotlus Savisaare vara arestimiseks täielikult rahuldamata. Samuti palus Rande tagastada Savisaarele viivitamata läbiotsimisel äravõetud sularaha, mis olid nii eurodes kui ka kroonides.

Seotud lood:

Täna otsustas ringkonnakohus, et Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääsi määruskaebust kohtu otsusele, millega arestiti kahtlustatava Edgar Savisaare vara, ei rahuldata, teatas kohtu pressiesindaja Anneli Vilu Delfile.

Seega jättis ringkonnakohus maakohtu määruse muutmata ja esitatud määruskaebuse rahuldamata.

Sellele otsusele võib esitada määruskaebuse riigikohtule 10 päeva jooksul.

Savisaar sai neli altkäemaksu võtmise kahtlustust juba 2015. aasta septembris. Üks neist oli seotud suurärimees Hillar Tederi sooviga vahetada linnaga maad, mille eest olevat ta lubanud toetada Keskerakonda 275 000 euroga.

Keelatud annetuse vahendamine ja dokumendi võltsimine: Savisaare korruptsiooniasjas sai kahtlustuse ka Paavo Pettai (122) 20. mai 2016
15. märtsil esitati Edgar Savisaarele kahtlustus suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises MTÜ-le Eesti Keskerakond ning MTÜ-le Eesti Keskerakond kui juriidilisele isikule esitati kahtlustus keelatud annetuse vastuvõtmises suures ulatuses. Keelatud annetuste kahtlustus on seotud ühe uuritava altkäemaksu episoodiga.

Samuti esitati 15. märtsil Savisaarele kahtlustus suures ulatuses rahapesus. Kahtlustuse järgi varjas Savisaar ühes Šveitsi pangas ligi 192 000 eurot, millest ligi 174 000 kasutas ta eesmärgiga varjata vara ebaseaduslikku päritolu ja tegelikku omanikku. Rahapesu puudutava episoodi uurimist alustati 2011. aastal ning see liideti altkäemaksude võtmist puudutava kriminaalasja juurde.

Seega on Edgar Savisaarele nüüdseks esitatud kahtlustus neljas altkäemaksu võtmise episoodis, suures ulatuses rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises.

Talle altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Admiraliteedi arenduse eestvedajat Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmani.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ning Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Reedel selgus, et ka Keskerakonna esimees Edgar Savisaarele läbi aastate reklaamikampaaniaid tootnud OÜ Midfieldi juht Paavo Pettai sai kriminaalkahtlustuse võltsimises ja Keskerakonnale keelatud annetamisele kaasa aitamises.