"Politsei sai 19. oktoobri öösel kella 3.45 ajal teate, et Pirital-Kosel põleb Audi A6. Kui päästjad olid leegid summutanud, alustati sündmuskohal asitõendite ja igasuguse olulise info kogumisega. Praeguseks oleme vestelnud nii tunnistajate kui ka omanikuga ja teeme süütajat kindlaks," kinnitas Delfile Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre.

Tambre sõnul aitavad turvakaamerad vara kaitsmisele ja süütegude uurimisele kaasa, kuid salvestiste avaldamine ja avalikkuse abi palumine tuleb uurijaga läbi rääkida. Vastasel juhul võib juhtuda, et oma tormakuses näidatakse või räägitakse välja mõni oluline fakt ja muudetakse asitõend kohtukõlbmatuks. "Kannatanu ja uurija peavad töötama üheskoos, mitte üksteisele vastu. Kuigi inimene tahab süütaja tabamisele kaasa aidata, võib see hoopis kurjategijat aidata," märkis Tambre.

Kuritegude uurimisele saavad alati kaasa aidata tähelepanelikud inimesed. "Näiteks kui mõnele tankla teenindajale jäi silma kanistrit ostev või kanistrisse bensiini tankiv inimene, kes mingil moel eristus ja pälvis teenindaja tähelepanu, tuleks sellest meile teada anda," sõnas Tambre. Pirita-Kose autosüütamise videost on nimelt näha, et süütaja tuli kohale bensiini täis kanistriga.

"Süütamised on ohtlikud, kuna tuli levib ettearvamatult ja kiiresti ning hävitab valimatult kõik ette jääva. Kurjategija ei mõtle, et näiteks kättemaksuks või erimeelsuste lahendamiseks tikkudega mängimine võib halvemal juhul põhjustada kellegi surma," rõhutas Tambre.

Sõidukite süütamised saab jagada kolmeks

"Oleme töös kokku puutunud inimestega, kes süütavad oma auto ise, eesmärgiga kindlustusseltsidelt raha välja petta. Vara kahjustamise taga on olnud ka kättemaks. Paraku leidub arutuid inimesi, kes armuvalu, mõne vaidluse või tüli, kadeduse või võla välja nõudmiseks süütab sõiduki. Kolmandana võib välja tuua vandalismi, kus vandaal lõhub talle ette juhtuvat avalikus ruumis asuvat vara," loetles Tambre.

Peale süütamiste on ka juhtumeid, kus auto süttib ise, ilma kellegi kurja kavatsuseta. Selliste põlengute taga on Tambre sõnul lühis elektrisüsteemis.

Asja rikkumise ja hävitamise paragrahvi alusel on tänavu üle Eesti alustatud enam kui sada kriminaalmenetlust. Tambre selgitas, et uurimist alustatakse selle paragrahviga, kui kuriteoga on tekitatud olulist kahju.