„Tõendusliku alkomeetri näit on tõend süüteoasjas ja kontrollitavat isikut ei ole vaja toimetada raviasutusse, et tema joobeastet vereprooviga tuvastada,“ ütles politseiameti esindaja Anne Osvelt Päevaleht Online’ile. „Uued alkomeetrid säästavad seega oluliselt politseipatrulli tööaega ja vähendavad joobeekspertiisi kulutusi.“

Osvelti sõnul tegelevad praegu politseipatrullid tihti lihtsalt transporditeenuse pakkumisega, kuna veavad veretesti nõudvaid joobekahtlusega juhte meditsiiniasutustesse. Eriti terav on see probleem maapiirkondades, kus patrulle vähem ja vahemaad suuremad.

„Vaidlustamise võimalus jääb küll alles ja ka vereanalüüsi võib nõuda, kuid see peab olema hästi põhjendatud,“ ütles Osvelt. „Lihtsalt jalgu trampides uue alkomeetri näidu vereprooviga kinnitamist loota ei ole. Politsei loomulikult ka selgitab kontrollitavale, et täppisalkomeetri näit ei erine veretesti tulemusest.“

Eesti politseil ei ole Osvelti sõnul praegu ühtegi tõenduslikku alkomeetrit ja käimasolev riigihange on esimene katse neid soetada. „Kuna riigihange on välja kuulutatud, ei saa hetkel rääkida seadme orienteeruvast hinnast,“ lisas ta.

Tänase seisuga on politsei käsutuses üldse kokku umbes tuhat alkomeetrit.