Politsei on tänavustel suvekuudel liiklusest kõrvaldanud üle tuhande roolijoodiku

 (32)
Politsei on tänavustel suvekuudel liiklusest kõrvaldanud üle tuhande roolijoodiku
Foto: Ilmar Saabas

Selle aasta suvekuudel on korrakaitsjad liiklusest kõrvaldanud 1103 alkoholi tarvitanud juhti.

Eile korraldatud „Kõik puhuvad“ reidi raames kontrollisid politseinikud üle Eesti ligi 10 000 autojuhti ja pidasid kinni 40 alkoholi tarvitanud roolikeerajat, teatas politsei- ja piirivalveamet.

Viimaste aastate jooksul on politsei suurendanud joobekontrollide arvu aastas 100 000 võrra. Tänavu viie kuuga on politsei kontrollinud 350 000 juhti, mida on arvuliselt enam kui pool kõigist juhtimisõigusega inimestest. Iga päev kõrvaldavad politseiametnikud teedelt keskmiselt paarkümmend juhti ehk ligemale ühe joobes juhi tunnis.

Politsei- ja piirivalveameti vanemkomissari Riho Tänaku sõnul saab liikluskäitumist järelevalvega küll osaliselt mõjutada, kuid ta nendib, et parema liikluskultuuri kasvatamisel on vastutusrikas roll kõigil liikluses osalejatel.

„Joobes juhtimine peaks olema üheselt mõistetav tabu meie ühiskonnas, mida ei aktsepteerita mitte kellegi seltskonnas ja mitte ühegi autojuhi puhul. Olgugi, et suurem osa inimestest mõistab, et alkohol ja roolikeeramine on pöördvõrdelised mõisted, kohtab siiski veel selliseid autojuhte, kes ei oska ega taha näha uimase peaga sõiduki juhtimisega kaasnevaid ohte,“ rääkis Tänak.

Seotud lood:

„Mõned juhid hindavad oma võimeid ilmselgelt üle ja usuvad pimesi, et nendega sellises olukorras õnnetust ei juhtu. Endiselt leidub neid, kes usuvad, et nende organism suudab üle kavaldada nii füüsikaseadused kui ka inimkeha mõjutavad keemilised reaktsioonid. Alkoholi mõju organismile on aga peaaegu sarnane iga inimese puhul ja mõjutab märkimisväärselt meie koordinatsiooni-, reaktsiooni- ning tähelepanuvõimet. Selle vastu ei saa mitte kuidagi,“ sõnas Tänak.

Sel aastal on roolijoodikud tapnud neli inimest

„Rahvusvaheliste uuringute kohaselt on alkoholi tarvitanud juhil 22 korda suurem tõenäosus õnnetusse sattuda kui kainel juhil. Õnnetuses hukkumise tõenäosus on koguni 200 korda suurem kui kainel juhil,“ märkis Tänak ja rõhutas, et olenemata kogusest, on alkoholi tarvitanuna rooli istumine mäng enese ja teiste elu või surmaga.

Selle aasta kuue kuu jooksul on joobes juhid põhjustanud 59 liiklusõnnetust, milles on hukkunud neli ja saanud viga 78 inimest. Kokku on politsei üle Eesti sel aastal tabanud umbes 4200 alkoholi tarvitanud juhti, kolmandikul juhtudel alustati kriminaalmenetlust, kuna sõidukijuht oli joobes. Kohus on sel aastal konfiskeerinud üle 50 kuriteovahendi ehk võtnud korduvrikkujatelt ära nende sõiduauto.

2014. aastal põhjustasid joobes juhid ligi veerandi liiklussurmadest, täpsemalt 21,8 protsenti ehk 17 hukkunut. See tähendab, et peaaegu iga neljas liiklusõnnetuses hukkunu on jätnud oma elu alkoholi tarvitanud juhi tõttu.