Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Rait Pikaro selgitab, et narkootikumite maailm päris kokku kuivanud ei ole, kuid keerulisem on neil kindlasti. Kes on süsteemiga sügavamalt seotud ning teab mitmeid kontakte, sel on Pikaro sõnul praegustes tingimustes veel täitsa võimalik narkootikumitele ligi saada. „Samas harva tarvitajatel on praegu tõesti keerulisem narkootikume saada,” lisab ta.
Noored ja sotsiaalmeedia on politsei tähelepaneliku jälgimise all. Sealt kogutud info ja vestluste põhjal järeldab Pikaro, et keegi otseselt narkootikumite otsa saamisest ei raporteeri, kuid väike paanika on küll tekkinud: mõni soovib igaks juhuks korraga suuremaid koguseid osta, mõni aga hulgi uimasteid maha müüa, et siis kas kiiremas korras nende eest raha kätte saada või lihtsalt varudest vabaneda.
Uimastiturul on langenud nii nõudlus kui pakkumine. Näiteks nõudluse poolelt ei ole enam neid tarbijaid, kes pidudel sooviksid endale uimasteid osta. Kuigi ka pakkumise poolelt sõltutakse, nagu ka muus majanduses, narkootikumite kaubavahetuses tarneahelatest, siis on selles osas erinevate ainete lõikes erinevusi.
Pikaro selgitab, et näiteks GHB lähteaine GBL-i kättesaadavus on kõvasti takistatud. „Kohapeal seda pole ega toodeta,” sõnab ta, et GHB-d on sestap ka Eestis raskem valmistada. Pikaro lisab, et muutusi on ka muude ainetega. Näiteks amfetamiini kvaliteet on kõvasti kukkunud. „Kui ainet on vähem saada, segatakse sinna juurde igasugu sodi ja solki,” ütleb Pikaro. Kanepiga ta sõnul aga nii kehvasti lood pole, seda on võimalik ka Eesti tingimustes kasvatada. Küll aga on lugu keerulisem uimastitega, mille lähteaine tuleb piiri tagant.
Ehkki inimesed üle piiri liikuda ei tohi, siis kaubad liiguvad ikka. Nii ütleb ka Pikaro, et need kuritegelikud ringkonnad, kelle tegevused on paremini organiseeritud, saavad oma asjad üle piiri küll. „Muude kaupade varjus saab kergesti konteineritesse või veoautodesse narkootikume peidetud. Ent rohkem ikkagi pulbrit, vahet pole millist, vedelikku on keerulisem peita,” kommenteerib Pikaro.