Täna kuulati kannatanu Eesti vabariigi esindajate seisukohti ning süüdistatavate kaitsjate kaitsekõnesid, teatas Tartu maa-, haldus- ja ringkonnakohtu pressiesindaja.

Kannatanu esindajad vandeadvokaat Karina Lõhmus-Ein ja põllumajandusministeeriumi esindaja Indrek Grusdam taotlesid Aavikult ja Hainsoolt 13 870 000 kr suuruse tsiviilhagi väljamõistmist Eesti vabariigi kasuks.

Teine kannatanu, AS Werol Tehased ei ole kriminaalasjas tsiviilhagi esitanud.

Kõik kaitsjad palusid kaitsekõnedes oma kaitsealuste õigeksmõistmist neile esitatud süüdistustes. Aaviku kaitsja on vandeadvokaat Monika Mägi, Hainsoo kaitsja Sirje Must ja Jaanimetsa kaitsja vandeadvokaat Aadu Luberg.

Esmaspäeval, 22. veebruaril jätkub kohtuvaidlus planeeritavalt süüdistatavate seisukohtade kuulamisega. Sellele järgnevad menetlusosaliste repliigid ja süüdistatavate viimased sõnad.

Aavikut ja Hainsood süüdistatakse ametiseisundi ebaseadusliku ärakasutamisega Werolile ja põllumajandusministeeriumile suure varalise kahju tekitamises. Aavikut süüdistatakse lisaks ka Weroli vara omastamises ja suureulatuslikus rahapesus. Jaanimetsa süüdistatakse Aavikule omastamises kaasaaitamises ning dokumendi võltsimises ja võltsitud dokumendi kasutamises.

Süüdistuse kohaselt ületasid Aavik ja Hainsoo juhatusele Weroli nõukogu poolt antud volitusi rapsiseemne kokkuostuks 2004/2005. majandusaastal. Kui nõukogu nägi vastavalt majandusaasta eelarvele ette rapsiseemne varumise kokku 72 500 tonni ulatuses, siis süüdistuse järgi varusid süüdistatavad 2004. aasta juunist kuni 2005. aasta veebruarini eelarvet ja ettevõtte igapäevase majandustegevuse vajadust ületades rapsiseemet kokku 49 005 092 tonni.

Aavik ja Hainsoo tekitasid süüdistuse järgi rohkem rapsiseemet varudes olukorra, kus tekkis vajadus sõlmida täiendavaid lao rendilepinguid eelarveväliselt varutud rapsiseemne hoiustamise tagamiseks.

Lisaks müüs Werol Aaviku ja Hainsoo tegevuse tulemusel tekitatud makseraskuste tõttu 2004.–2005. aastal rapsiseemet alla soetushinna.

Samuti lõid Aavik ja Hainsoo süüdistuse järgi Werolis ametikoha, mille tegevus ei olnud kooskõlas nõukogu otsustega, palgates tööle Tõnu Jaanimetsa tegelema eelarveväliste rapsihangetega.

Lisaks tellisid Hainsoo ja Aavik seoses eelarvet ületava rapsiseemne varumisega põhjustatud finants- ja õigusliku olukorra tõttu õigusalaseid ja finantskonsultatsioone.

Kokku tekitasid Hainsoo ja Aavik oma tegevusega süüdistuse kohaselt Werolile 37 580 202 krooni suuruse ja põllumajandusministeeriumile 13 870 000 krooni suuruse kahju.

Weroli vara omastas Aavik süüdistuse järgi kokku 1 173 495 krooni ulatuses.

Erki Aavik oli Weroli juhatuse liige 9. juunist 3003 kuni 20. detsembrini 2004 ja Helmo Hainsoo 6. veebruarist 2003 kuni 31. maini 2006. Tõnu Jaanimets töötas Weroli ostu-müügi agendina 29. septembrist 2003 kuni 31.juulini 2004 ja kommertsdirektorina 1. augustist 2004 kuni 1. veebruarini 2005.