Ministeerium: Hollandis vahistatud naisepeksmises kahtlustatav ärimees antakse Eestile välja

 (74)
Ministeerium: Hollandis vahistatud naisepeksmises kahtlustatav ärimees antakse Eestile välja
Foto:Arno Saar/Õhtuleht.

Justiitsministeeriumi teatel on Hollandi kohus otsustanud Eestis kohtust hoidumise eest tagaotsitavaks kuulutatud ärimehe Urmas Velleste Eestile välja anda. Velleste ise aga väidab, et viibib vabaduses ja Hollandi võimud teda välja ei anna.

Kuigi Eestis piinamises, kehalises väärkohtlemises, ähvardamises ning teiselt inimeselt seadusliku aluseta vabaduse võtmises süüdistatav Velleste on Delfiga korduvalt telefonitsi ühendust võtnud ja väitnud, et viibib vabaduses ning sinna ilmselt ka jääb, siis justiitsministeerimui väitel see nii ei ole.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Kaisa Lutter kinnitas Delfile, et Hollandi prokuratuur esitas ministeeriumi päringule lõpliku kohtuotsuse, mille kohaselt loovutatakse Velleste Eestile. Lutter kinnitas, et nende teada viibib Velleste jätkuvalt vahi all ning tema täpne üleandmise aeg sõltub Hollandi menetluste tempost.

Velleste enda sõnul on teda aga kohalikud advokaadid suutnud niipalju aidata, et mees olevat kohtu alt vaba ning saavutanud võidu ka kohalikus ringkonnakohtus. Velleste ütles Delfile, et ei kavatse niipea oma jalga Eestimaa pinnale tõsta.

"Eesti kohtud on sisuliselt Reformierakonna maffia. See ei ole õigusasutus, vaid seal lihtsalt loetakse ette juba tagaselga tehtud otsuseid. Kavatsen siin ennem õigluse jalule seada," ütles Velleste ja lisas, et vabatahtlikult ta Eestisse tulla ei kavatse.

Seotud lood:

Velleste kuulutati Harju maakohtu poolt tagaotsitavaks eelmise aasta sügisel, kui mees ei ilmunud kohtuistungile. Nimelt süüdistatakse end avalikult ärimeheks tituleerinud Urmas Vellestet paragrahvides, mis käsitlevad piinamist, kehalist väärkohtlemist, ähvardamist ning teiselt inimeselt seadusliku aluseta vabaduse võtmist. Need teod on Velleste süüdistuse kohaselt toime pannud oma endisele elukaaslase suhtes.

Kohtu pressiesindaja lisas detsembris, et Velleste on küll esitanud kohtule korduvalt erinevaid arstitõendeid oma tervisliku seisundi kohta, kuid septembris tehtud ekspertiisiakti kohaselt ei takista tema tervislik seisund mehe osalemist kohtuistungitel.

"Ka on üks tõendi väljastanud arst teinud kohtule avalduse, milles palub tunnistada kehtetuks tema antud tõend, kuna selle tõendi saamiseks on Velleste arsti suhtes kasutanud ähvardusi," ütles Ots Delfile ning lisas, et tõendid, mida Urmas Velleste on kohtule esitanud, ei tõenda vastavas seaduses loetletud mõjuva põhjuse olemasolu.

Eesti Ekspress kirjutas mullu, kuidas ärimehe naine 2010. aasta märtsis kodus naiste varjupaika põgenes. Kuigi ärimees ise süüdistab oma naist firmade dokumentatsiooni varguses, siis naine on mehe kohtusse kaevanud erinevate perevägivalda puudutavate süüdistustega. Sealjuures süüdistab naine meest ka viis päeva pantvangis hoidmises.

Velleste ise on aga suhteliselt värvikas kuju. Aastate vältel ainuüksi Ekspressi toimetusse jõudnud juttude põhjal on ta olnud Neinar Seli “tankist”, Assar Pauluse “jooksupoiss”, maksnud heldelt Koit Pikarole turvateenuste eest, tšillinud Sofja Derjuginaga Tenerifel ning pöördunud “oma hea tuttava” advokaat Robert Amsterdami (sai tuntuks Mihhail Hodorkovski kaitsjana) poole, et see esindaks teda Euroopa Inimõiguste kohtus Eesti riigi vastases protsessis.

Samuti on Velleste aastate jooksul püüdnud pidevalt avalikult osutada erinevatele väidetavatele vandenõudele. Näiteks kaebas ta 2010. sügisel riigiprokuratuurile, et Tartu politseinikud pressisid temalt raha välja ning samal ajal süüdistas ka Tallinna endist abilinnapead Anders Tsahknat ei milleski vähemas kui tapmiskatses.

Eelmise aasta alguses pälvis Velleste tähelepanu ka sellega, et teatas avalikult, et on valmis katma Anna-Maria Galojani kohtukulud Euroopa inimõiguste kohtus, kui viimane peaks otsustama sinna pöörduda.