Miljon puhumist ja tuhanded tabamised ei heiduta roolijoodikuid. "Jõin šašlõkivedelikku" on vaid üks jabur näide enda õigustamiseks

 (102)
Puhumisreid Järvamaal
Puhumisreid JärvamaalFoto: Kenno Soo

Möödunud aastal tuli sõidukijuhtidel alkomeetrisse puhuda üle 900 000 korra. Joobes juhtide arv oli tunamullusega võrreldes suurem ja kahjuks on kasvamas roolijoodikute arv ka tänavu.

Liiklusjärelevalvekeskus teatas aastakokkuvõttes, et möödunud aastal tabatud 7147 alkoholi tarvitanud juhti on 5% rohkem kui 2018. aastal. Samas täheldati, et tänavu ühe kuuga tabatud 534 joobes juhti on juba pea saja võrra rohkem kui mullu sama ajaga.

"Olime klubis, tarbisime alkoholi, raha sai otsa ja otsustasime Tallinna sõita"

Roolist tabatud napsininad on toonud välja igasugu veidraid selgitusi ja õigustusi toime pandud teo kohta. Mõni väidab, et joove on ehk tulnud šašlõkiäädikast, teine jälle ütleb, et poole liitri viina joomine teda purju ei teinud.

Mõni selgitab, et tegemist on jääknähtudega. Tegelikkuses liigitub näiteks tänavu tabatud 534st juhist ainult 20% nn "jääknähtude" alla. Jääknähtude korral on alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus 0,10 kuni 0,24 milligrammi või 0,20 kuni 0,49 promilli veres. Kui veres on alla 0,2 promilli alkoholi, siis see pahandust kaela ei too. Ent ka jääknähtudega ei ole lubatud roolis olla.

"Tarvitasin pool liitrit Viru Valget ja sõitma minnes tundsin ennast hästi"

Möödunud aasta üle 7000 tabatud roolijoodikult võeti juhtimisõigus ära 615 juhilt. 161 juhul saadeti juht arestimajja ja 182 korral konfiskeeriti lausa sõiduk.

Huvitava statistikana toob liiklusjärelevalvekeskus veel välja, et numbrile 112 teavitati joobes juhtidest üle 10 000 korra.

"Läksin koju ja hakkasin rummi jooma. Tuli meelde, et auto rehv ei pea õhku. Et hommikul sellele mitte aega raisata, otsustasin ruttu tanklas ära käia enne kui alkohol verre jõuab."

"Suured tänud Teile, kes Te olete kahtlase sõidustiiliga juhtidest politseile teada andnud. Just üheskoos saab olukorda muuta, alustades sõpradest ja tuttavatest, kes hoolitsevad selle eest, et ülemeelikus tujus sõber rooli ei istu, kuni tähelepanelike kaasliiklejateni, kes oma tähelepanekuid enda teada ei hoia. Tänu Teile on ära hoitud nii mõnigi raskete tagajärgedega liiklusõnnetus," tänab liiklusjärelevalvekeskus.

Keskus toob välja ka juhtumi, kus kontrollides väljakutset ühe võimaliku joobes juhi kohta leiti juht enne rooli istumist.

"Juhiga vesteldi ja kontrolliti ka joovet, et anda hinnang võimaliku kainenemisaja kohta. Isik lubas koju tagasi minna. Kui patrull maja otsas auto ringi pööras, oli sõiduk juba lahkunud. Sõiduk peatati ja juhi joove oli nii suur, et alustati kriminaalmenetlust," selgitas keskus.

"Alkoholi ei tarvita, sõin eelnevalt marju. Õel on sama asi, nii kui marju sööb, siis näitab alkomeeter alkoholi."

Kui tänavustest juhtudest ligi 20% liigitub jääknähtude kategooriasse, siis suurema osa juhtunutest leiab tee kohtusse. See eeldab vähemalt 1,5 promillist alkoholisisaldust veres. Kriminaalse joobe ja jääknähtude vahele jääb veel ka n-ö kerge alkoholijoove, mis toob 0,5-1,5 promillise joobega veel väärteomenetluse.

"Mina ei sõitnud, Andrei sõitis aga ta läks ära!"
Pärast sõiduki peatamist leiti juht tagaistmelt, kedagi teist sõidukis ei olnud ja juhi jalanõud olid pedaalide all