DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Maadevahetuse protsessil lahati Reiljani väidetavat korteri küsimist Lea Kiivitile

 (2)
Maadevahetuse kohtuistung (Ragne Uutsalu joonistus)
Maadevahetuse kohtuistung (Ragne Uutsalu joonistus)

Süüdistuse kohaselt küsis endine keskkonnaminister Villu Reiljan Merko juhilt Toomas Annuselt 10. novembril 2004. aastal AS-i Merko Grupp kontserni kuuluva ettevõtte AS Merko Ehitus poolt ehitatud ja müüdavat korterit tema poolt määratud isiku rahavliidu tollase peaksekretäri Lea Kiiviti kasutusse määramata ajaks ning ilma tasuta.

Eile jätkunud maadevahetuse protsessil rääkis Reiljani advokaat Aivar Pilv oma kaitsekõnes, et endine keskkonnaminister ei ole Lea Kiivitile korterit küsinud. "Süüdistus ei tugine tuvastatud faktidele ja kontrollitud tõenditel," seisab advokaadi kaitsekõnes.

Süüdistuses väidetu kohaselt küsis Reiljan Annuselt 10. novembril 2004. a AS-i Merko Grupp kontserni kuuluva ettevõtte AS Merko Ehitus poolt ehitatud ja müüdavat korterit tema poolt määratud isiku L. Kiiviti kasutusse määramata ajaks ning ilma tasuta. Esiteks soovis Reiljan Annuselt saada korterit aadressil Tallinn, Pärnu mnt 131b nr 6 koos parkimiskoha ja lisatöödega. Peale kohapeal tutvumist selgus, et L. Kiivitile nimetatud korter ei sobinud.

Seejärel leppisid Annus ja Reiljan kokku, et Reiljani poolt määratud isiku Lea Kiiviti tasuta kasutusse antakse aadressil Tallinn, Rävala pst 19 asuv korter nr 3 koos lisatööde ja parkimiskohaga nr 140.

Algselt müüdi korter AS-lt Merko Ehitus Paavi Karjatsele hinnaga 1 624 650 krooni ja 30. juunil 2006. a Eldur Astoverile hinnaga 1 624 650 krooni ning 11. oktoobril 2006. a Kiivitile. Kiivitile müüdi korter ja selle juurde kuuluv parkimiskoht 3 176 000 krooni eest. Seega esialgsest hinnast ca 2 korda kallimalt.

Reiljani advokaadi sõnul ei kinnita kohtus uuritud tõendid Annuse ja Reiljani vahelist kokkulepet, mille kohaselt oleks kõnesolevkorter olnud altkäemaksu esemeks ametiisikule ning seda olekssoovitud anda määramata tähtajaks Lea Kiiviti kasutusse. "Samuti ei nähtu, kas ja millal ning milleeest pakkus  Annus  Reiljanile altkäemaksu. Konkretiseerimata onnii altkäemaksu andmine, vastuvõtmine kui ka teo piirid, mida Reiljan väidetava vastuteene eest pidi toime panema." 

Maadevahetuse protsessi raames on kohtu all kunagine keskkonnaminister ja rahvaliitlaste eksjuht Villu Reiljan, keskerakondlasest parlamendisaadik ja endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo, firma TSM juht Einar Vettus, Merko Ehituse suuromanik Toomas Annus, maa-ameti eksjuht Kalev Kangur, Saarte Investeeringute juht Tullio Liblik ning IRLi Tartu piirkonna juhatuse endine liige ja Tartu endine linnavolinik Tarmo Pedjasaar ning juriidiliste isikutena AS Järvevana ja AS E.L.L. Kinnisvara.

Endisele keskkonnaministrile ja rahvaliitlaste juhile Villu Reiljanile nõuab prokuratuur altkäemaksu võtmise eest, sealjuures vähemalt teist korda, karistuseks 4 aastat vangistust, millest reaalselt ärakandmisele kuuluks 6 kuud. Endine minister on teatavasti ka juba korra pistise küsimise eest kriminaalkorras karistatud.