Kohus mõistis süüdi kaks roolijoodikut, neist ühe ligi kolmeks ja pooleks aastaks vangi

 (33)
Kohus mõistis süüdi kaks roolijoodikut, neist ühe ligi kolmeks ja pooleks aastaks vangi
AlkomeeterFoto: Andres Putting

Tartu maakohus mõistis täna kaks meest süüdi joobes juhtimises ja konfiskeeris mõlemalt mehelt kaubiku Ford Transit ja Opel Vivaro. Üks kahest mehest, 48-aastane Riho, sai karistuseks nädala šokivangistust, ent teine, 48-aastane Margus, peab trellide taga veetma ligi kolm ja pool aastat.

Mõlemad mehed juhtisid oma autot joobespäi teisipäeva õhtul. Ühe mehe sõidu lõpetas politsei Elvas, teine mees peeti kinni Tartus. Elvas kinni peetud mees on tänavu varemgi kriminaalses joobes sõiduki roolist tabatud, kuid varem teda karistatud ei ole. Nüüd määras kohus talle pooleteise aasta pikkuse katseaja, mille jooksul ei tohi ta tarvitada alkoholi, peab registreerima ennast programmi „Kainem ja tervem Eesti“ ja osalema sotsiaalprogrammis. Lisaks võttis kohus talt kuueks kuuks ära sõiduki juhtimisõiguse. Kohustuste täitmist kontrollib katseajal kriminaalhooldaja, nende rikkumise korral ootab teda ligi üheksa kuu pikkune reaalne vangistus.

Margust on kohus kriminaalkorras karistanud kahel korral ja mõistis talle eelmise karistusega joobes juhtimise eest katseaja, mis kestnuks tuleva suveni. Seega pani ta uue kuriteo toime katseajal ja tema vangistusele liideti ka varasem karistus.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Jüri Vissak rõhutas taas, et kohus konfiskeerib reeglina korduvalt tabatud roolijoodikute autod. "Korduvad roolijoodikud peaksid endale aru andma, et võivad kergesti oma sõiduriistast ilma jääda. Kohus on korduvalt konfiskeerinud ka elukaaslastele, vanematele, lastele või sõpradele kuuluvaid sõidukeid," lisas ta.

Seotud lood:

Vissaku sõnul peab arvestama peab ka sellega, et korduvalt tabatud roolijoodikud peavad osa karistusest kandma reaalselt vanglas. "Seega on äärmiselt rumal joobeseisundis sõidukit juhtida, sest karistus on kulukas ja korduvate roolijoodikute puhul väga karm," märkis ta.

Varem karistatud ja karistuse kandmisest ennetähtaegselt vabastatud 48-aastane Margus ei suutnud katseaega edukalt läbida, jäi joobes juhtimise eest väärteokorras lubadest ilma ja juhtis nüüd oma kaubikut kriminaalses joobes. "Ilmselgelt ei suuda ta vabaduses viibides kõrvalistele inimestele ohtlikest kuritegudest hoiduda ja peab seetõttu pikema aja vabadusest isoleerituna veetma," ütles prokurör.

Teist meest ei ole kohus varem karistanud, kuid sellele vaatamata pani ta teo toime teistkordselt ja seega peab ka tema põgusalt vanglas elu üle järele mõtlema. "Küll aga loodame, et pooleteiseaastase katseaja jooksul suudab ta alkoholist või vähemalt alkoholijoobes sõidukite juhtimisest hoiduda ja oma liikluskäitumist oluliselt parandada," lisas Vissak.

Tartu patrulltalituse juht Alvar Pähkel rääkis, et igal kevadel suureneb liikluses märgatavalt nende juhtide osakaal, kes ei pea paljuks joobnuna rooli istuda. "Sellistele ja ka teistele ohtlikele juhtidele pöörab politsei igapäevases liiklusjärelevalves nii pisteliste kontrollide kui ka mahukamate aktsioonidega teravat tähelepanu," kinnitas Pähkel.

Lisaks politseile saavad ohtlike juhtide liiklusest kõrvaldamisel ja sinna üldse mitte lubamisel abiks olla ka kõik tähelepanelikud ja hoolivad inimesed. Nähes purjus sõpra või võõrast autorooli kippumas on kõige lihtsam moodus temalt võtmed lihtsalt ära võtta, tema teekonda takistada või talle ise küüti pakkuda.

"Kui aga sekkuda ei soovita või ei juleta, siis tuleb sellistest ohtlikest juhtidest kahtlemata politseile teada anda," selgitas Pähkel. Ta lisas, et ennetus on parem kui õnnetus ja selle viimase vältimiseks sobivad kõik abivahendid ja lubatud võtted.

Mootorsõiduki joobes juhtimise eest võib kohus karistada kuni nelja-aastase vangistusega.