Kärbergide narkoäri paljastanud anonüümne Leedu agent pandi kaitsjate poolt proovile

 (3)
Kärbergid taotlesid juba neljandat korda kohtuniku taandamist
Dimitri KÄRBERG ja Paul KÄRBERG kohtuall
Dimitri Kärberg istub vasakul ja Paul Kärberg paremalFoto: Priit Simson

Tänasel kohtuistungil ulatuslikus narkoäris süüdistatavate vendade Paul ja Dmitri Kärbergi üle jätkati võtmetunnistajast Leedu agendi Henrikas Buivydase üle kuu aja tagasi pooleli jäänud ülekuulamist. Buivydas oli mees, kes tegi politseiga koostööd, kui läks 2017. aasta 17. mail Dmitri Kärbergiga matkijana Viimsis spaasse sauna, et tellida sada grammi fentanüüli.

Mitu kassapidajat spaas tol päeval oli?
Kas saun jäi koridorist paremale?
Kas saunas istusite vastakuti?
Kas pärast sauna läksite ka basseini?

Sellistele küsimustele pidi täna kohtus videosilla vahendusel vastama ulatusliku narkoäri tabamisel võtmetunnistajaks olnud Leedu agent varjunimega Henrikas Buivydas. Dmitri kaitsja Olev Kuklase põhjendas sääraseid küsimusi kahtlusega, et tegelikult ei pruugi videos vastuseid andev mees olla see sama Henrikas, kes 2017. aasta maikuu keskpaigas Dmitriga Viimis sauna tegi.

Skype´i vahendusel häälemoondaja ja tõenäoliselt ka paruka taha peitunud Buivydas ei osanud nii detailseid küsimusi kommenteerida, vastates nii mõnigi kord: "ei mäleta". Et mõne küsimuse puhul oli agent kaks aastat tagasi toimunud ülekuulamisel konkreetsed vastused andnud, siis üritas kaitsja nüüd agendilt küsimustega veenduda, et tegemist ikkagi on sama inimesega.

Nii soovis ta tänasel ülekuulamisel, et Buivydas meenutaks näiteks, mis mobiilirakenduste vahendusel toimus vestlus Dmitri Kärbergiga ja mis oli e-mail, millega neis rakendustes kasutajad loodi.

Seotud lood:

Mõni asi tuli leedukale meelde ka. Näiteks oskas Henrikas Kuklase pärimisele meenutada, et 2017. aasta mais, juunis ja juulis läks ta Viimsisse metsa peidikust narkootikume võtma taksoga, kes jäi teda ootama. Ta võttis peidikust narkootikumid ja sõitis taksoga tagasi linna, et võtta politseiga ühendust. Samuti oli tal meeles leitud peidikute arv, milleks oli igal korral üks.

Kuklase jättis küsitluseks ettenähtud kahetunnisest küsitluse voorust viimased kümmekond minutit oma asenduskaitsjale, keda huvitas, mil viisil edastas Hendikas agendina töötades tehtud fotomaterjalid politseile. Leedu agent seda ei mäletanud. "Edastasin need nii, nagu politsei soovis," ütles ta ainult.

Seejärel üritas asenduskaitsja oma sülearvutist läbi kaamera tunnistajale mõnda pilti näidata, et nende kadreeringu kohta selgitusi saada. Kaamera aga ei tahtnud kuidagi fokusseerida, mistõttu otsustati eraldi ruumis viibivale Leedu agendist tunnistajale pilt meili vahendusel toimetada. Kusjuures ülekuulamise alguses käidi välja ka idee agent saali tuua, sest häälemoondaja tekitas heliprobleeme ja tõlgil oli raskusi agendi jutust aru saamisega.

Esimesel kohtumisel tegi Dmitri Henrikasele ujumispüksid välja

Paul Kärbergi advokaadi Küllike Nammi küsitlusvoorus paluti Henrikasel jällegi lähemalt meenutada, kuidas esimesed kontaktid vendade Kärbergidega kujunesid.

Esmalt oli Henrikas kohtunud Tallinnas ühe Dima nimelise mehega, kes rääkis talle omal initsiatiivil vendadest Kärbergidest, kes fentanüüliga äritsevad. Henrikas palus korraldada nendega kohtumine ning hiljem helistaski Dima Henrikasele, et mingu ta spaasse, seal teda oodatakse. Seejärel andis Henrikas saadud info edasi politseile.

Politsei jagas omakorda juhised, kuidas järgmisel kohtumisel Kärbergidega käituda - tuli leppida kokku narkootikumide ostmine, kaubelda hinnaga ja võimalusel osta sada grammi fentanüüli.

Kohtumine toimus Viimsi spaas 2017. aasta 17. mail, kui Viimsi spaas ootas Henrikast Dmitri, kes käristas uuele kundele välja spaa- ja saunakeskuse pileti ning ujumispüksid. Seejärel mindigi sauna kõrvuti istudes juttu ajama.

Jututujutu Dmitri Kärberg voltis paberist laeva ja kattis sellega mikrofoni. Erakogu

Metsas peidikuid otsimiseks sai Henrikas Kärbergidelt juhiseid, kuidas neid leida ja politseilt juhised, mida saagiga edasi teha.

Henrikas meenutas, et peidikust käis ta narkootikume võtmas taksoga, kes jäi teda ootama. Tegevus võis aega võtta üle poole tunni. Leidnud mulla alt narkootikumid kahte fooliumisse mähitud silindris, sõitis ta taksoga tagasi linna, et võtta ühendust politseiga.

Teistkordsel aarde otsimisel sama aasta juunis olid juhised samad, ent hoolimata kaasas olnud GPS-seadmest ei leidnud mees peidikut üles. Ta kaevas kätega mõnest kohast, ent kui endiselt ei leidnud, helistas mees politseisse, kes soovitas metsast ära minna.

Käinud vahepeal Tallinnas, suundus Henrikas õhtul peale sõnumiga detailsemate juhiste saamist tagasi Viimsisse metsa, seekord kaasas ka väike labidas. Seekord läks õnneks ja 20-30 sentimeetri sügavuselt ta leidis ta ämbri fooliumisse mähitud fentanüüliga.

Paul Kärberg soovis taandada kohtunikku kallutatuse tõttu

Enne tunnistaja ülekuulamist, kohe istungi algul, esines aga Paul Kärberg avaldusega kohtuniku taandamiseks, kuna Kärbergi hinnangul ei ole Kullerkann olnud neutraalne. Kohtuniku suunas oli see kogu protsessi jooksul juba neljas taandamise taotlus. Prokuröri on üritatud ära kangutada kolm korda.

Kärberg ütles oma kõnes, et hoolimata esimesel istungil antud lubadusest meediaga mitte suhelda, on Kullerkann andnud ajakirjandusele Kärbergide protsessi kohta kommentaare. "Nagu ma artiklitest aru sain, süüdistatakse mind juba ette ja näidatakse mind ja minu kaitsjaid negatiivses valguses. Minu arvates kasutas kohtunik kommentaare ja väljendeid, mis tegelikult ei vasta tõele," ütles Kärberg.

Kärbergi sõnul oli kohtunik meediale ekslikult öelnud, justkui süüdistatavate kaitsjad pidurdavad ja venitavad istungeid. "Aga kohus ei ole seda väidet põhjendanud. Minu ega minu kaitsja süül ei lükatud edasi ühtegi istungit, aga kohtunik määras ikkagi minu kaitsjale asenduskaitsja ja piiritles meie küsitlemise kestust," ütles Kärberg ja tõi välja, et prokurörile antud küsitlemise aega küll ei piiritletud, ehkki tema tunnistaja tõttu jäi ära viis istungit.

Samuti heitis Kärberg kohtunikule ette, et too ei pidanud ühel istungil põhjendatuks kiirabi kutsumist süüdistatavale. "Tegelikult avastas kiirabi (Dmitril - toim) kõrge vererõhu ja määras kohe ravi. Samuti oli kõrge palavik, kui kiirabi teist korda, peale istungit tuli."

Prokurör Vahur Verte hinnangul on Kärbergi taotlus kohtuniku taandamiseks aga asjakohatu, ainetu ja põhjendamatu. "Kohtunik on toiminud seaduses ettenähtud kohustuste piires," ütles prokurör.

Kohus otsustas jätta taotluse rahuldamata, sest Kullerkann ei andnud hinnanguid ajakirjandusele. Asenduskaitsja määramine ei piiranud kohtu hinnangul kaitsjate õigusi ning määramine lähtus lähtus süüdistavate huvidest.

Mastaapse narkoäriga tegelenud vennad Paul ja Dimitri Kärberg jõudsid kohtu ette aprilli algul. 2017. aasta jaanuaris alanud politseioperatsioon päädis juuli lõpupäevil, kui vennad Dimitri ja Paul Kärberg kahtlustatuna ulatuslikus narkoäris kinni peeti.

Narkoäri ajasid nad 2017. aasta algusest ning politsei tuvastas neli müügi juhtumit, seejuures neist kolmel oli kliendiks politsei salaagent varjunimega Henrikas Buivydas. Jälitusoperatsiooni tulemit kirjeldasid ametivõimud hiljem meedias „ulmelisena”.