Kapo lasi korruptsioonikahtlusega Tartu endised abilinnapead vabaks

 (40)
Valvo Semilarski ja Artjom Suvorov
Valvo Semilarski ja Artjom SuvorovFoto: Facebook

Kapo lasi korruptsioonikahtlustusega kinni peetud Tartu endised abilinnapead, reformierakondlase Valvo Semilarski (51) ja keskerakondlase Artjom Suvorovi (28) täna vabaks. Lisaks veel kaks kahtlustatavat.

"Mehi ei olnud alust kinni hoida ega vahistada. Polnud põhjust arvata, et nad jätkavad kuritegevust või hoiavad menetlusest kõrvale. Seetõttu lasti nad vabaks," ütles Delfile Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kauri Sinkevicius.

Kuriteos kahtlustatavatena olid neli inimest kinni peetud 48 tunniks. Selle aja jooksul sai Sinkeviciuse sõnul prokurör otsustada, kas on vajalik kohtult taotleda kahtlustatavate pikemaks perioodiks vahistamist või mitte.

"Vahistamise taotlemiseks on olemas kindel kord ja alused – kuritegude jätkamise või menetlusest kõrvalehoidmise tõenäosus. Kinnipidamise ajal ei süvenenud kahtlused selliste aluste olemasolu kohta, sealhulgas ei ole alust arvata, et kahtlustatavad kriminaalmenetlusest kõrvale hoidma hakkaksid. Praeguseks on üldsusele teada, et mõlemad ametnikud soovisid abilinnapea ametikohtadelt taganeda, mis omakorda vähendab kuritegude jätkuva toimepanemise tõenäosust," selgitas Sinkevicius.

Kaitsepolitsei pidas üleeile hommikul kinni Tartu abilinnapead Valvo Semilarski ja Artjom Suvorovi, keda kahtlustatakse mitmes korruptsioonikuriteos, kirjutas Delfi. Kahtlustuse kohaselt osales Tartu abilinnapea Valvo Semilarski otsustes, millega seoses olid tal isiklikud majanduslikud huvid.

Seotud lood:

Sellistes otsustes osalemist keelab korruptsioonivastane seadus ning ametnik peab end nendes otsustes osalemisest taandama. Sellega pani Semilarski karistusseadustiku mõttes toime toimingupiirangu rikkumise eriti suures ulatuses. Samuti kahtlustavad Lõuna Ringkonnaprokuratuur ja Kaitsepolitseiamet Semilarskit altkäemaksu võtmises ning ühte ärimeest Semilarskile altkäemaksu andmises.

Tartu abilinnapea Artjom Suvorov võttis kahtlustuse kohaselt pikema aja jooksul korduvalt altkäemaksu mitmele organisatsioonile toetussummade eraldamise eest. Ühte isikut kahtlustatakse Suvorovile altkäemaksu andmises.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Margus Grossi sõnul suhtuvad prokuratuur ja kaitsepolitsei ametnike korruptiivsetesse tegudesse väga tõsiselt.

"Abilinnapead, kelle suhtes on inimestel eriline usaldus, peavad ennekõike juhinduma avalikust huvist. Seetõttu on äärmiselt kahetsusväärne, et Eesti ühe mõjukama omavalitsuse juhtivaid ametiisikuid on alust kahtlustada korruptsioonikuritegudes," ütles Gross.

"Põhirõhk ei ole abilinnapeadele pakutud summadel, vaid probleem on põhimõtteline, mistõttu kontrollime põhjalikult kõiki korruptsioonikahtlusi mõlema ametniku suhtes," ütles prokurör ning lisas, et kahtlustus on esitatud konkreetsetele ametnikele ja ei ole seni kogutud tõendite põhjal seotud ühegi erakonnaga.

Kaitsepolitsei Lõuna osakonna direktor Jaanus Kann kinnitas, et uurimine on kestnud juba mõnda aega ning kogutud tõendid on piisavalt kaalukad, et täna mõlemale abilinnapeale kahtlustus esitada.

"Korruptiivsed skeemid lähevad kohati keerulisemaks ning varjatumaks, seda enam õiguskaitseasutused pingutavad, et need siiski paljastada," ütles Kann. "Eesti suurimate kohalike omavalitsuste juhtimistasandilt korruptsiooni välja juurimine aitab kahtlemata ennetada riski, et poliitiline korruptsioon hakkaks ohustama Eesti riigi julgeolekut," lisas Kann.

Semilarski ja Suvorovi suhtes alustatud kriminaalmenetlused ei ole omavahel seotud.

Kriminaalasjade kohtueelset menetlust viib läbi kaitsepolitseiamet ja juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.