Ida-Tallinna keskhaigla korruptsioonikahtluses on suurima löögi all kaks tippkirurgi

 (288)
Haigla juhi volitused peatati
Ida-Tallinna keskhaigla korruptsioonikahtluses on suurima löögi all kaks tippkirurgi
Ralf Allikvee, Taavi Toomela ja Rasmus AllikveeIda-Tallinna keskhaigla

Eile pidasid keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ametnikud kinni Ida-Tallinna Keskhaigla juhi Ralf Allikvee ja kolm haigla töötajat. Lisaks neile peeti kinni ka ühe ettevõtte esindaja. Tänaseks õhtuks on kõik kahtlusatavad vabaduses.

Eile hommikul pidas keskkriminaalpolitsei kinni neli Ida-Tallinna Keskhaigla töötajat, neist kolmele – juhatuse esimehele Ralf Allikveele ja kahele arstile – esitati kahtlustus riigihangete teostamise nõuete rikkumises eriti suures ulatuses.

Delfile teadaolevalt oli kinnipeetud arstideks Eesti juhtivad lülisambakirurgid Taavi Toomela ja Rasmus Allikvee. Prokuratuur ei soostunud neid nimesid kinnitama ega ümber lükkama. Samuti ei lükka midagi ümber ka haigla esindajad.

Ralf Allikveed kahtlustatakse üksnes riigihangete teostamise nõuete rikkumises eriti suures ulatuses. Neljas haiglatöötaja sai kahtlustuse ainult altkäemaksu võtmises. Rasmus Allikveed ja Taavi Toomelat kahtlustatakse mõlemas eelpool mainitud kuriteos.

"Kahtlustuse järgi soositi ühe meditsiiniseadme hanget läbi viies konkreetset hankes osalenud äriühingut. Lisaks haigla töötajatele peeti kinni ka kahtlustuse järgi ebaseaduslikult hanke võitnud äriühingu esindaja," selgitas põhja prokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas.

Tippkirurg maailmatasemel
Taavi Toomela on Eesti juhtiv lülisambakirurg, kelle eestvedamisel on loodud esimene oma eriala keskus Eestis. Keskhaigla iseloomustab teda Baltikumi suurimate kogemustega kirurgina keeruliste lülisambahaiguste ravis.

Tema töö tulemusel on Baltikum süstemaatiliselt kaasatud rahvusvahelisse lülisambakirurgide kogukonda terves maailmas. Taavi Toomela on juurutanud mitukümmend uut lülisambakirurgilist metoodikat Eestis. Dr Toomela on Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Seltsi, Eesti AO Alumni Seltsi ja Eesti Artroplastika Seltsi asutajaliige, kuulub Eesti Traumatoloogide ja Ortopeedide Seltsi ning on rahvusvahelise lülisambakirurgide assotsiatsiooni AOSpine liige.
Toomela edulugusid on kajastanud ka Eesti Päevaleht.

Rasmus Allikveed tutvustab keskhaigla kui üht Eesti juhtivaid lülisambakirurge. Ta on ka AOSpine Baltimaade esindaja, samuti kuulub ta Eesti Traumatoloogide-Ortopeedide Seltsi.
Seotud lood:

Täna hommikul toimus Ida-Tallinna keskhaigla nõukogu koosolek, kus osalesid ka juhatuse liikmed ja nõukogu otsustas peatada ajutiselt ITK juhatuse esimehe Ralf Allikvee volitused.

Nõukogu määras ITK juhatuse esimehe kohusetäitjaks teise juhatuse liikme, ravijuht Ene Hallingu.

"Meile teadaolevalt puudutab juhtum kirurgia osakonda. Juhtumi üksikasjadest teavitab prokuratuur," ütles haigla nõukogu esimees, majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas Delfile.

"Haigla omalt poolt teeb kõik, et tagada haigla töö normaalne jätkumine ja patsientide teenindamine," ütles Aas.

Politsei teostas eile läbiotsimised kahtlustatavate töö- ja elukohtades, samuti viidi läbi kahtlustatavate ja tunnistajate ülekuulamised. Kaks kahtlustatavat vabastati eile, ülejäänud vabastatakse pärast menetlustoimingute lõppu. Prokuratuur ei taotle ühegi kahtlustatava vahistamist.

Eriasjade prokurör Leelet Kivioja selgitas, et eile ning täna annavad kahtlustuse sisu kohta omapoolse selgituse kinnipeetavad ning jätkub tõendite kogumine.

"Edasise menetluse eesmärk on saada ammendav ülevaade kahtluse all oleva hanke läbiviimise kohta. Pärast kõigi asjaolude kindlakstegemist on prokuratuuril võimalik langetada otsus selle kohta, kas esitada süüdistus või mitte," täpsustas prokurör Kivioja.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul tuleb avalikus sektoris panustada riigihangete ausale läbiviimisele ning seda aitavad tagada kõigile samad konkurentsitingimused.

"Kellegi eelistamine on avalike vahendite väärkasutamine ja lisaks saab korruptsiooni tagajärjel kannatada aus ettevõtluskeskkond. Seetõttu peavad nii era- ja avalik sektorit lähtuma kõrgematest väärtustest ning kasutusele võtma vajalikud meetmed korruptiivsete ilmingute maandamiseks," lisas Ombler.

Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.