FOTOD: Tolliametnikud pidasid kinni 13,7 miljonit salasigaretti

 (16)
Salasigaretid
SalasigaretidFoto: MTA

Viimase kolme nädala jooksul on ametnikud leidnud Läti kaudu Eestisse saabunud veoautodest kolmel korral suures koguses salasigarette.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Lääne talituse juhataja Peeter Paisuotsa sõnul peatati veoautod tänu heale rahvusvahelisele koostööle, tollikontrolli teostavate ametnike tähelepanekutele ja kiirele reageerimisele.

„Esimese kahtlase veoki liikvel olemisest saime operatiivselt informatsiooni Läti kolleegidelt ja reageerisime sellele kohe. Saadud informatsiooni alusel peatatud sõidukist leiti ligi 3 miljonit salasigaretti, mis olid peidetud selliselt, et sigaretikaste ümbritsesid kastid riidepuudega. Nädalapäevad hiljem märkasid tollikontrolli osakonna ametnikud veel ühte veokit, mis äratas kahtlust ja mida otsustati kontrollimiseks peatada. Sellesse särke vedanud haagisesse oli särke sisaldavate kastide vahele peidetud kolm miljonit salasigaretti,“ rääkis Paisuots.

1. detsembri õhtul peatati Uulus veel üks veok, mille koormaks olid alustele pakitud ja musta kilesse mähitud salasigaretikastid, kokku 780 kasti ehk 7,8 miljonit salasigaretti.

Kolmest koormast on kokku leitud 13 716 000 salasigaretti ehk 685 800 pakki. Kui kõik sigaretid oleksid turustatud Eestis, siis oleks sellelt koguselt tulnud tasuda aktsiisi arvestuslikult 1 234 440 eurot, lisaks veel ka käibemaksu ligikaudu 411 000 eurot. Tekitatud kahju kokku on ca 1,65 miljonit eurot.

„Esmaspäeva õhtul leitud kogus on viimaste aastate suurim ühe korraga avastatud salasigarettide kogus. Viimati avastati niivõrd suur kogus mõne aasta eest, kui merekonteinerisse lillepottide taha oli pakitud 4 miljonit sigaretti. Viimase kolme avastuse suurust iseloomustab seegi, et 2013. aasta jooksul pidas maksu- ja tolliamet kinni kokku 11,2 miljonit salasigaretti,“ rääkis Paisuots.

Salasigarette vedanud autojuhtide suhtes alustati kriminaalmenetlus ning Lääne Ringkonnaprokuratuuri taotlusel vahistas kohus kõik kolm salasigarettide vedamises kahtlustatavat veokijuhti. Kokku on nende kriminaalasjade raames eeluurimise ajaks vahi alla võetud viis inimest, neist kahe vahistamiseks andis kohus loa eile õhtul.