FOTOD KOHTUST | Tartu endise abilinnapea Kajar Lemberi kohtuprotsess jõudis kohtusaali

 (9)

Täna alustati Kajar Lemberi ja veel 18 süüdistatavaga seotud kriminaalmenetluse kohtuistungitega. Tartu endist abilinnapead Kajar Lemberit süüdistatakse üheksas kelmuses ja kahes korruptsioonikuriteos.

Mullu märtsis saatis lõuna prokuratuur kohtusse kriminaalasja, milles süüdistatakse endist Tartu abilinnapead Kajar Lemberit, ehitusettevõtja Jaago Roosmanni ja veel kuut inimest ning kaheksat äriühingut soodustuskelmuses. Lemberit süüdistatakse lisaks ka suures ulatuses toimingupiirangu rikkumises, altkäemaksu võtmises ja üht teist süüalust altkäemaksu andmises.

Augustis toimunud eelistungil käsitleti aga ühe teemana ka osade süüdistuste episoodide aegumist riigikohtu 13. mail 2019. aastal tehtud otsuse valguses. Istungil esitas prokurör aga kohtule süüdistusaktile täiendavad põhjendused, kus tõi välja, millised kriminaalasjas käsitletud episoodid ei ole aegunud ja millised võivad olla aegunud.

Kohus otsustas aegumise tõttu osaliselt lõpetada kriminaalmenetluse soodustuskelmuse kuriteoepisoodides, mis seonduvad Jaago Rosmannil 14 taotlustoimikuga, Kajar Lemberil 10 taotlustoimikuga, Indrek Mooratsil ja Kasenormi OÜ-l kaheksa taotlustoimikuga, Aarne Lemberil, Kalle Kütil, Gert Kiilaspäl, Puhkeküla OÜ-l, Peetrimõisa Villa OÜ-l ja Lääne Vara OÜ-l kahe taotlustoimikuga ning Veiko Albergil, Ülle Lippusel ja Õkomuld OÜ-l ühe taotlustoimikuga. Ülejäänud süüdistuses olevates kuriteoepisoodides jätkab kohus menetlust.

Toona määratigi kriminaalasja kohtulik arutelu üldmenetluses 18. mail 2020. aastal algavaks, kuid ühe kaitsja puudumise tõttu lükati algus tänaseks. Kohtuvaidlused on esialgu planeeritud 2021. aasta oktoobrikuu kuuele tööpäevale.

Prokuratuur selgitas kuritegude aegumist

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Margus Grossi sõnul on osa Kajar Lemberi ja Jaago Roosmanni soodustuskelmuse kuritegusid praeguseks aegunud, sest pärast süüdistusakti kohtusse saatmist muutis Riigikohus soodustuskelmuste kohtupraktikat. Prokurör selgitas mullu septembris, et soodustuskelmuste arvelt vähenes mõnevõrra küll süüdistuse maht, kuid süüdistuse sisu ei muutunud ja tekitatud kahju on endiselt suur.

"Riigikohtu otsusest tulenevalt muutus soodustuskelmuste aegumistähtaegade arvestamine. Sellest ilmnes, et osa soodustuskelmusi on uue seisukoha järgi aegunud. Prokuratuur esitas eelistungil taotluse aegunud kuritegude osas menetluse lõpetamiseks ja sellise määruse kohus nüüd ka tegi. Kajar Lemberi suhtes jätkub kohtumenetlus üheksas soodustuskelmuses ja kahes korruptsioonikuriteos ning Jaago Roosmanni suhtes 21 soodustuskelmuses. Nende soodustuskelmustega tekitati süüdistuse kohaselt riigile enam kui 1.7 miljoni euro suurune kahju, millest Kajar Lember on praeguse süüdistuse järgi seotud rohkem kui 700 000 euroga," teatas prokurör.