FOTOD ja VIDEOD: Tallinna kesklinnast leiti ehitustööde käigus pirakas suurtükimürsk

 (13)

Tallinna sadama piirkonnas tuli ehitustööde käigus maapinnast välja 305millimeetrine suurtükimürsk, mis transporditi ohutult linnast välja ja hävitati.

22. novembri õhtupoolikul teavitati häirekeskust, et ehitustööde käigus leiti Tallinnas Kai tänavalt lõhkekeha.

Päästeameti Põhja-Eesti pommigrupi demineerijad tegid kindlaks, et tegemist oli 305millimeetrise (12 tolli) vene päritolu suurtükimürsuga. Konkreetne lõhkekeha mudel on pärit aastast 1907. Seda tüüpi lõhkekehi kasutati nii esimeses kui teises maailmasõjas. Tulenevalt mudelist võib lõhkeaine kogus sellises lõhkekehas olla kuni 30 kilo, teatas päästeamet.


Eile õhtul tegelesid Põhja-Eesti pommigrupi demineerijad lõhkekeha identifitseerimisega, et selgitada välja, kas lõhkekeha on võimalik transportida või tuleb see hävitada kohapeal. Täna hommikul viidi lõhkekeha linnast välja hävituskohta, kus see täna pärastlõunal kahjutuks tehti.

„Linna südames sellise mürsu kahjutuks tegemine oleks tekitanud palju segadust tavapärases elukorralduses,“ kirjeldas Põhja pommigrupi juht Raido Taalmann transpordiotsuse tagamaid. „Õnneks oli mürsk sellises seisukorras, et seda sai ohutult transportida ja linnast väljaspool hävitada,“ lisas Taalmann.

Seotud lood:

Sellise kaliibriga lõhkekeha leid ei ole Eestis just tavapärane. Viimane nii suur mürsk, mis Tallinna linnast leiti, ei sisaldanud lõhkeainet. Viimastel aastatel on sadama piirkonnast ehitustööde käigus lõhkekehi varemgi leitud.

Kui leiate lõhkekeha või seda meenutava eseme, siis ärge viivitage ega püüdke ise kindlaks teha, millega on tegu. Helistage kohe hädaabitelefonile 112 ja demineerijad tegelevad ohtliku esemega edasi.