FOTOD: Assar Pauluse jõugu protsess jätkus kohtualuste elutoavestluste kuulamisega

 (19)
Assar Pauluse kohtuistung
Kohtualune Andres VaikFoto: Rauno Volmar

Harju maakohtus jätkus täna järjekordse istungiga Assar Pauluse ja temaga koos reas kuritegudes süüdistatavate isikute kohtuasi. Kuulati prokuröri esitatud salvestisi kohtualuste omavahelistest vestlustest ja vestlustest kolmandate isikutega.

Täna esitatud tõendid käisid Andres Vaigu tegemiste kohta ja tegu oli valdavalt argiste telefonitsi ja silmast silma peetud vestlustega, millest prokurör süüdistuste tõendamiseks teatud detaile esile tõstis. Näiteks selgus vestluste käigus mõningal määral, kuidas jõugu omavahelised suhted toimisid, kes kellega suhtles, kuidas kinnipidamisasutusse sattunud kaaslast materiaalselt ja moraalselt toetati. Samuti aeti vestlustes osapooltele ilmselt hästi tuttavate võlgade ja lepingutega seotud asju. Prokurör rõhutas, et pikkade vestluste tõendiks esitamine on vajalik, kuna tegu pole lihtsa kuriteoga, kus ühes telefonikõnest süü selgub.

Kohtusaalis valitsev õhkkond ei olnud läbini formaalne. Näiteks oli ühel süüdistataval ajaviiteks kaasas populaarteaduslik ajakiri. Pildil nähtav meditsiiniagregaatidega voodi on kohtusaalis Andres Vaigu tervisevajaduste tagamiseks.

Süüdistuse kohaselt juhtis Assar Paulus (52) alates 2006. aasta algusest püsiva ülesannete jaotusega kuritegelikku ühendust, mille tegevus oli suunatud varalise kasu saamise eesmärgil nii narkokuritegude ja väljapressimiste kui ka majandusalaste ning isikuvastaste kuritegude toimepanemisele.

Seotud lood:

Süüdistuse kohaselt andis Paulus vastavalt väljakujunenud käsuliinile kuritegeliku ühenduse liikmetele erinevaid korraldusi, ülesandeid ja käitumisjuhiseid kuritegude organiseerimise, toimepanemise ja selle tulemusena saadud varalise kasu jaotamise kohta.

Kuritegelikus ühenduses kehtis mitmetasandiline juhtimine ja kuritegeliku ühenduse allstruktuurid jagunesid vastavalt territoriaalsele jaotusele ning süüdistuse kohaselt kasutas Paulus oma tegevuse näiliselt legaalsena hoidmiseks ka ettevõtteid.

Riigiprokuratuur süüdistab lisaks Paulusele kuritegeliku ühenduse juhtimises Andres Vaiku (53) ja Peep Haavikut (51), keda ähvardab süüdimõistmisel viie- kuni 15-aastane vanglakaristus.

Lisaks eelmistele astuvad erinevate süüdistustega kohtu ette Taago Vool (26), Jaanus Kivimaa (39), German Starodubtsev (44), Ats Pärnaste (39), Rünno Kristjuhan (49), Virgo Raudsepp (42), Sivart Saarmann (40), Erik Meier (44), Gennadi Svetšnikov (42), Rainar Soo (48), Alo Paluoja (38), Aire Urbanovitš (33), Aivo Hobolainen (49), Kaimo Kaasik (42), Hanno Kivisild (41), Mati Kullamäe (56), Erki Roos (42), Roman Krutõh (42), Peeter Kurg (50), Renita Kurg (38), Katrin Varusk-Kala (41), Ahti Paltser (34) ja Ragnar Toom (39) ning OÜ Capital Inkasso ja OÜ Barbarossa Invest.